Konverentsi esimese sõnavõtja au langes Janno Greenbaumile, vandeaudiitorile ja auditi valdkonnajuhile Grant Thornton Balticust https://www.grantthornton.ee/.
Ettekannet pealkirjaga “Kriisiaegne raamatupidamine” alustas Greenbaum tõdemusega, et on olnud Ameerika mägede aasta, suur väljakutse juhtidele ja raamatupidajatele. Ettekanne keskendus COVID-19 mõjule raamatupidamisarvestusele, pannes rõhku tegevuse jätkuvusele, varade väärtusele ja toetuste kajastamisele.
Järgmisena astus ette vandeaudiitor Maire Otsus-Carpenter, kes võttis sõna teemal ”Raamatupidamislikud hinnangud. Aastaaruanne 2020”. Temagi tunnistas, et elu toob ootamatusi ning raske on praegusel ajal midagi ette öelda. Ettekanne sisaldas ka juhtnööre, kuidas käituda, kui raamatupidamislikud hinnangud muutuvad.
Muhe moderaator, teleajakirjanik Margus Saar uuris Otsus-Carpenterilt muu hulgas, kas raamatupidajad on praegu ka meeleheitel. Vandeaudiitor siiski kummutas selle väite, ent nentis, et mõnikord on nad siiski mures, sest eriti väikestes ettevõtetes jääb väga palju just raamatupidajate kanda, sest juhtkond neid eriti ei toeta.
Vandeaudiitor Toomas Villems büroost Villems&Partnerid http://villems.ee/en/ kõneles põhjalikult vara väärtuse langusest ebastabiilsel ajal. Villemsi ettekanne käsitles tegevuse jätkuvust ja riskitegureid, samuti hinnanguid ja nende kajastamist raamatupidamises kui üliolulist teemat, nõuete allahindlust, varade kaetava väärtuse kontrolli, eraldisi ja ka töötukassa hüvitiste kajastamist.
Villems märkis ka, et ettevõttes seisev raha pole hea, sel peab siiski olema tegevust, ja raha kirje ei pruugi kriisi ajal olla stabiilne. Hea on riskantsed investeeringud likvideerida ja valida tehingupartnereid hooikalt.
Grant Thorntoni partner ja maksunõustamise valdkonna juht Kristjan Järve ning sama ettevõtte partner ja raamatupidamise valdkonna juht Anastasia Borovaja esinesid sujuva tandemina teineteise järel. Nende ettekanded olid pühendatud krüptovaluutale. Järve tutvustas selle olemust, aga ka krüptoraha ja makse ettevõtete seisukohalt. Borovaja keskendus krüptorahale ja raamatupidamisele. Pikalt peatuti PTP-instrumentide raamatupidamise lähtekohtadel ning tehnilisel kajastamisel raamatupidamises, selle plussidel ja miinustel.
Pärast pooletunnist kohvipausi astus kõnepulti vandeadvokaat, Cuesta Advokaadibüroo https://www.cuesta.ee/?lang=en partner Jaak Siim, kelle teemaks oli e-residentsus ja maksud. Siim andis ülevaate e-residentsusega kaasnevast maksutulust ja e-residendi maksustamise põhimõtetest. Ta tutvustas ka MTA e-teenuseid, mis puudutavad e-residente. Põhjaliku ettekande lõpetas Siim e-residentsusega kaasnevate maksuprobleemidega.
”Maksud 2021. Probleemid ja lahendused” oli Ivo Vanasauna, advokaadibüroo FORT http://fortlegal.ee/ maksunõuniku ettekande teemaks. Ja muudatusi on. Vanasaun kõneles renditööjõu maksumuudatustest, Brexitist, mis võib ikka ootamatusi tuua, aga ka käibemaksumuudatustest, mis on plaanitud jõustuma 1. juulist 2021.
Vanasaun ei jätnud puudutamata ka pensioni 3. sammast ja maksuhalduri teavitamist piiriülestest maksuskeemidest alates jaanuarist 2021.
Maksu- ja Tolliametist olid esinema tulnud Kaili Veiksaar, maksukäitumise hinnangute teenusejuht, ja Herje Vahemäe, maksuauditi üksuse juht. Nende duetina kulgenud ettekanne oli suvel käivitunudettevõtte maksukäitumise hinnangute e-teenuse teemal ning selles keskenduti rikkumistele, mis muudavad ettevõtte väärtuse punaseks – tähendusega, et selle maksuasjades esineb olulisi puudujääke. Vahemäe ja Veiksaar nimetasid teenust operatiivseks ja kasulikuks tööriistaks, mis ka pidevalt uueneb.
Lõunapausi järel astus esinejapulti vandeadvokaat Mihkel Gaver advokaadibüroost GAVER https://gaver.ee/ , kes keskendus teemale rahapesust: mida peaks sellest teadma raamatupidaja, et osata vältida kriminaalmenetlusse sattumist. Gaver tutvustas raamatupidaja kohustusi seoses rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamisega ning ettevõttesiseseid vastavaid reegleid. Kes on kaasaaitaja ja kes täideviija? Haarava ettekande lõpuks kõneles Gaver ka raamatupidaja võimalikust väärteovastutusest.
Finantsjärelevalvest COVID-19 olukorras rääkis aga finantsinspektsiooni juhatuse liige Siim Tammer, kes tegi ülevaate situatsioonist panganduses, kindlustuses ja fondides, nimetades ka tervet rida väljakutseid, peale viiruse ka näiteks ühisrahastust, haldustrahvi ja II pensionisambaga seotud muudatusi.
Audiitorkogu president Märt-Martin Arengu ja metodoloogiaspetsialist Angelika Ruubel tõid konverentsile uudiseid audiitorite tööpõllult, nagu teatas ka nende ettekande pealkiri. Kõneldi põhjalikult majandusaasta aruande esitamisest ja usaldusindeksist ning tulevatest ja ka keelatud teenustest. Tutvustati pakendiseaduse muutmise seadust ja ka ühinguõiguse reformi.
Vandeaudiitori ja partneri Amropist https://www.amrop.ee/est/ , Monika Peetsoni ettekanne kandis julget pealkirja, mis küsis, kas raamatupidaja kujundab oma karjääri või kujundab karjäär teda. Julge oli ka isikliku noodiga alanud emotsionaalne ettekanne, mis pühendus töötajate rahulolu uurimisele ja sellele, mis on õigupoolest persoonibränd. Innustav sõnavõtt õhutas inimesi mõtlema oma tulevikule, et olla õnnelik. Peetsoni etteaste sobis konverentsi viimaseks kui valatult.
Konverentsil mitte osalenud saavad järgmisel nadalal võimaluse osta konverentsi salvestus tervikuna või ka endale sobivate plokkide kaupa, milleks on raamatupidamine, maksud ja õigus. See võimalus avaneb SIIT.