Otse öeldes - selle algatuse eesmärk on riikidevahelise maksukonkurentsi ja maksupoliitiliste valikute piiramine. Millal enne konkurentsi piiramisest mingit head nahka tulnud on, mina ühtegi pikaajaliselt head näidet tuua ei oska,
kirjutas Pentus-Rosimannus sotsiaalmeedias.
Rahandusministri hinnangul oleks taoline piirang väikeste riikide jaoks kindlasti võimalusi ahendav. "Kui tervislik maksukonkurents on üldiselt kasvu ja innovatsiooni toetav, siis see ettepanek liigub täpselt vastupidises suunas. Suurtele mugav, ettevõtlusele, rahvusvahelisele konkurentsile, töökohtade loomisele pärssiv," ütles minister.
Globaalse ettevõtte tulumaksu lahendus puudutaks Pentus-Rosimannuse sõnul peamiselt Eestis tütarettevõtteid omavaid ettevõtteid, mille üleilmne müügitulu kokku on suurem kui 750 miljonit eurot aastas. Selliseid ettevõtteid võib Eestis olla tema hinnangul 200-300.
"Lahendus, mis neile rakenduks, on välja pakutuna tehniliselt kohutavalt keerukas ja veel keerukam on näha, millist võitu sellise skeemi rakendamine majandusele tervikuna tooks. Peakontoreid, kes Eestis globaalset miinimummaksu peaks tasuma, on meil 1-2," märkis rahandusminister.
"Eesti on viimaste aastate jooksul taotlenud kehtivale ettevõtte tulumaksusüsteemile erandi kehtestamist. Pole olnud just palju riike, kes sellest vaimustunud oleksid. Viimaste kuude jooksul oleme läbirääkimisi omalt poolt intensiivsemaks muutnud," kirjutas Pentus-Rosimannus.
OECD ei ole Pentus-Rosimannuse sõnul automaatselt õigustloov organ, nii et kui ka praegused ettepanekud läbi surutakse, ei muutu sellest automaatselt veel midagi. "Keerulisemaks läheb rahvusvahelises plaanis aga küll," märkis ta.
Samuti leidis Pentus-Rosimannus, et senine digihiidude maksustamise plaan on muutunud väga keeruliseks ja kaotanud paljuski oma esialgse mõtte.
"Nagu tihti juhtub, on esialgne lihtne plaan anda digihiidude maksustamise õigus ka riikidele, kus nende pakutavaid teenuseid tarbitakse, asendunud mitme uuega. Ja nende uute lahenduste seos esialgse ideega on muutunud kohati päris hägusaks," nentis rahandusminister.
"Esiteks, digimajanduse maksustamine, mis pidi algselt puudutama Google't, Apple't, Facebooki ja Amazoni. Sellest on saanud keerukat lahendus- ja arvutamismehhanismi sisaldav ettepanek maailma 100 suurima kontserni kasumi maksustamise kohta. Olgu siis tegu digi või muul tegevusalal edukalt toimetava ettevõttega," kirjutas rahandusminister.
"Praegu välja pakutud lahenduse järgi oleks Eesti jaoks selle skeemi alusel laekuv maksutulu kuni 10 miljonit eurot aastas, kogu Euroopa Liidu jaoks ligikaudu miljard eurot aastas," hindas Pentus-Rosimannus.