17.09.2024 Teisipäev

Ettevõtlusliit soovitab loobuda ettevõtte tulumaksu kehtestamisest

Ettevõtete tulumaksu kehtestamise kavatsus on Eesti majanduslikule võimekusele kahjulik, leiab Ettevõtlusliit, kutsudes valitsusele saadetud avalikus kirjas üles sellest plaanist loobuma.
Täiendava ettevõtete tulumaksu kehtestamise asemel tuleks vajaminev raha leida avaliku sektori kulude kärbetest.
Täiendava ettevõtete tulumaksu kehtestamise asemel tuleks vajaminev raha leida avaliku sektori kulude kärbetest. Foto: Freepik

"Riiki toob raha juurde ainult kasvav majandus, seega on praegu kõige olulisem taastada Eesti majanduskasv. Ettevõtete tulumaksu kehtestamise mõju on vastupidine: välisinvesteeringute suurendamise asemel tooks see kapitali väljavoolu, kohalike ettevõtete edenemise asemel seisaku. Tarbetut bürokraatiat ja lisakulusid tekiks nii riigile kui ka ettevõtetele, Eesti majanduskeskkonna konkurentsivõime halveneks märgatavalt," leiavad ettevõtjad. 

Eesti praegust maksusüsteemi on hinnatud rahvusvaheliselt kõige konkurentsivõimelisemaks. Selle radikaalne muutmine ajal, mil vajame etteaimatavust ja stabiilsust, vähendaks ettevõtjate hinnangul nii kohalike ettevõtjate kui ka välisinvestorite usaldust Eesti majanduskeskkonna vastu. "Eesti maksusüsteem on toetanud ettevõtlusega tegelemist, meil on elanike suhtarvuna maailmas kõige rohkem ettevõtlusega alustajaid. See näitab, et ettevõtlusega tegelemist on ühiskonnas kõrgelt hinnatud. Tulumaksu kehtestamisega saadab riik sõnumi, et enam see nii ei ole," seisab pöördumises. 

Geopoliitilised muutused töötavad meie kahjuks

Ettevõtete tulumaksu kehtestamise vastu räägivad ettevõtjate hinnangul mitmed asjaolud. "Geopoliitilised muutused töötavad meie kahjuks. Meie majanduse paljud senised eelised on kadunud, tuleb hoida neid väheseid, mis meil teiste riikidega võrreldes veel alles on. Ettevõtte tulumaksu puudumine on just selline ainulaadne eelis, mis toob riiki raha sisse," seisab pöördumises.

"Eesti majandus on Euroopa sügavaimas ja pikimas languses, meie suurim pingutus peab minema kasvu taastamisele. Ettevõtte tulumaks mõjub vastupidiselt: investeeringud jäävad ootele või suunatakse mujale, alustavate ettevõtete arv väheneb, peakontorid hakkavad Eestist ära kolima. Need suundumused pärsivad majanduskasvu," märgivad ettevõtjad.

"Eesti majandus on Euroopa sügavaimas ja pikimas languses, meie suurim pingutus peab minema kasvu taastamisele. Ettevõtte tulumaks mõjub vastupidiselt: investeeringud jäävad ootele või suunatakse mujale, alustavate ettevõtete arv väheneb, peakontorid hakkavad Eestist ära kolima. Need suundumused pärsivad majanduskasvu," märgivad ettevõtjad. 

Nad toovad esile, et Eesti maksusüsteem on siiani olnud lihtne, ühetaoline ja efektiivne. "Ettevõtte tulumaks vähendaks aruandluse läbipaistvust ja võiks viia kasumite optimeerimiseni. See sunniks tegevusi reorganiseerima, sest uue maksu tasumine nõuab täiendavat likviidsust. Maksuameti halduskoormus kasvaks, sest uue maksu kogumiseks on vaja IT-süsteemi ja täiendavat järelevalvet. Ettevõtte tulumaksu on esitatud ajutise meetmena, niivõrd kulukate ümberkorralduste tegemine mõneks aastaks ei ole põhjendatud," leiavad ettevõtjad.

Ettevõtte tulumaksu kehtestamine ei lahenda allakirjutanute hinnangul probleemi, kus riigieelarve on kroonilises puudujäägis. "Puudujäägi põhjus ei ole julgeolekuvajadustes, vaid riigiaparaadi ja riigile võetud kohustuste kasvus, mis ületab maksubaasi võimekuse piire. Küsimus, kas ühiskond soovib olulist maksutõusu, vajab vastamiseks poliitilist debatti, seejärel valijate mandaati. Eesti maksusüsteemi nii põhimõttelist muutmist ei saa teha kiirkorras," seisab pöördumises.

Avalikkuses on kõlanud nõudmisi, et ettevõtted peavad hakkama samuti Eesti eelarvesse panustama, justkui praegu ei maksaks ettevõtted makse. "See ei ole õige, ettevõttest välja võetud kasum on tänagi maksustatud. Peale selle tasuvad ettevõtted töötajate nimel sotsiaalmaksu, äritegevuse pealt keskkonnatasusid ja aktsiise, käibemaksu ja tollimaksu, erisoodustusmaksu. Ettevõtete panus riigieelarvesse on juba praegu märkimisväärne," märgivad ettevõtjad. 

Nad on vastu nii koalitsioonilepingus sätestatud ettevõtete tulumaksu kehtestamisele kui ka selle asenduseks pakutud muudele maksutõusudele."Täiendava ettevõtete tulumaksu kehtestamise asemel tuleb vajaminev raha leida avaliku sektori kulude kärbetest," seisab pöördumises. 

Riigivõimule saadetud kirjale on alla kirjutanud Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit, Eesti Metsa- ja Puidutööstuste Liit, Eesti Rahvusvaheliste Autovedajate Assotsiatsioon, Eesti Koolitus- ja Konsultatsioonifirmade Liit, Reisibüroode Liit, Eesti Hotellide ja Restoranide Liit, Eesti Spaaliit, Eesti Plastitööstuse Liit, Eesti Erahuvikoolide Liit, Eesti Pereettevõtjate Liit, Eesti Väikepruulijate Liit, Eesti Väikedestilleerijate Liit, Eesti Kämpingute Liit, Suveniiride Müüjate ja Tootjate Liit MTÜ,
Eesti WEB3 Koda, Eesti Soojuspumba Liit, Eesti Kindlustusmaaklerite Liit, Eesti Kulla- ja Kellaliit, Eesti Filmitööstuse Klaster, Eesti Biokütuste Ühing ja Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liit.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255