15.05.2018 Teisipäev

Pöördmaksustamise reeglite eripära

Selles artiklis käsitleme pöördmaksustamist: mida see endast kujutab, milliseid tehinguid peavad Eesti käibemaksukohustuslased pöördmaksustamise põhimõttel maksustama, kuidas pöördmaksustatavaid tehinguid deklareeritakse ja millised on kõige levinumad vead, mida seejuures tehakse. Peale üldiste põhimõtete tuleb juttu sellest, millised on viimased muudatused pöördmaksustamise objektide loetelus.
Ain Ulmre, maksude osakonna peaspetsialist
Ain Ulmre, maksude osakonna peaspetsialist Foto: Maksu- ja tolliamet

Mis on pöördmaksustamine

Pöördmaksustamine (inglise keeles reverse charge) tähendab, et kuigi kauba või teenuse käive tekib nagu tavaliselt selle müüjal, on kauba või teenuse hinnalt käibemaksu arvutamise ja maksmise kohustus pandud ostjale. Müüjale tasub ostja seetõttu loomulikult ainult käibemaksuta hinna.

Enamasti rakendatakse pöördmaksustamist selliste piiriüleste tehingute puhul, kus käibe tekkimise koht on ostja asukohariik. Pöördmaksustamise põhieesmärk on, et müüja ei peaks end ostja riigis käibemaksukohustuslaseks registreerima ja seal käibemaksu maksma. Seda saab teha, kui ostja juba on käibemaksukohustuslane või tal tekib seaduse kohaselt käibemaksukohustuslasena registreerimise kohustus välisriigi ettevõtjalt konkreetse kauba või teenuse ostmisega.

Täismahus artiklit saate lugeda äsja ilmunud Raamatupidamisuudiste kolmandast numbrist.

Kui Te pole jõudnud Raamatupidamisuudiseid veel tellida, saate seda teha SIIT.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255