20.03.2013 Kolmapäev

Šemeta: ühine finantstehingumaks oleks parem kui riikide eri maksud

Kui euroala riikide koostöös finantstehingute maksu ei kehtestata, oleks tulemus finantssektorile koormavam eri riikides kehtestatavad erisugused tehingumaksud, ütles Euroopa Komisjoni maksuvolinik Algirdas Šemeta.

Tehingumaks juba kehtib mullu suvest saati Prantsusmaal ja tänavu märtsi algusest Itaalias, samuti on vastavad siseriikliku maksu eelnõud valminud Portugalis ja Hispaanias, ütles Šemeta intervjuus ajalehele Äripäev.

"Kui tõhustatud koostööst ei saa asja, saame erinevad maksud, mis on finantssektorile koormavam kui 11 riigi ühtmoodi süsteem," ütles Šemeta, kommenteerides 11 riigi palve peale Euroopa Komisjoni koostatud finantstehingute maksu eelnõu.

Šemeta põhjendas kavandatavat pensionifondide maksustamist sellega, et kõiki turge, turuosalisi ja instrumente maksustades on võimalik piirata, kehtestades maksule lai baas. "Vahet ei luba teha ka võrdne kohtlemine – inimesed ei säästa ju üksi pensionifondides," ütles Šemeta. "Kui aga pensionifondid valivad pikaajalise strateegia, on maksu mõju väga väike. Rida instrumente – näiteks esmaemissioonid – on maksuvabad."

Pensionifondide valitsemistasud võivad Šemeta sõnul olla kõrgemad kui maksu mõju. "Maks sunnib pensionifonde konservatiivsemaks, mis võiks perspektiivis pensionäride huvidele paremini vastata ega pruugi sugugi tähendada madalamat tootlust," ütles Šemeta.

Ameerika Ühendriikidelt ootab finantstehingute maksu kehtestamisel Šemeta samasugust koostöövalmidust, nagu näitasid EL-i riigid USA-s vastuvõetud panku puudutava seaduse FATCA puhul, mis kohustas teiste riikide finantsasutusi tegema koostööd USA maksuametiga, et tuvastada USA maksuresidente.

Finantstehingute maksu kehtestanud ja kaotanud Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldt ütles lehele, et Rootsi ei soovi tehingumaksu kehtestada. "Rootsis oleme kehtestanud pankadele maksu, millest loome fonde, mis aitavad pankadel kriisis vastu pidada ja võimalikke kahjusid kanda. See on parem," ütles Reinfeldt lehele.

Peaminister Andrus Ansip kinnitas taas, et Eesti valitsus pole teinud otsust finantstehingute maks Eestis kehtestada, kuigi Eesti oli üks Euroopa Komisjonilt eelnõu palunud 11 riigist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255