05.02.2020 Kolmapäev

MTÜ: kohtutäiturite teatud tegevus suurendab kuritegevuse ohtu

Eesti psühhotroopsete ainete sõltlaste ühing LUNEST leiab, et kohtutäiturite poolt sõltlaste kogu vara arestimine suurendab kuritegevuse ohtu, ja ühing pöördus seetõttu täitemeneluse seadustiku muutmiseks õiguskantsleri poole.

MTÜ LUNEST pöördus õiguskantsleri poole.
MTÜ LUNEST pöördus õiguskantsleri poole. Foto: Unsplash

  Elanikkonnagrupp, kellega me Ida- Virumaal töötame, ei suuda alati õigeaegselt ja seadusega kooskõlas reageerida kohtutäiturite nõuetele - näiteks ei suuda nad esitada oma vastuväiteid riigikeeles või ei saa aru kohtutäiturilt saadud võlanõude sisust,“ kirjutas MTÜ  ühingu juhatuse liige Jelena Antonova. 

Kui kohtutäiturile ei ole esitatud teatist sissetulekutest ega seda, millise panga teenuseid isik kasutab, arestib kohtutäitur ka elatusmiinimumi, mis peaks inimesele alles jääma, märkis Antonova. Enamikul juhtudest on see töövõimetustoetus.

 Taoline meeleheitlik olukord suurendab tõenäosust, et sõltlased panevad seetõttu elatusvahendite hankimiseks toime õigusvastaseid tegusid. Taoliste süütegudega põhjustatakse riigile ja kodanikkonnale kahjusid, mis ületavad oluliselt sissetulekuid, mida sissenõudjad arestimise tulemusel saavad.

Seetõttu soovib ühing, et õiguskantsler vaagiks probleemi ja taotleks täitemenetluse seadustiku muutmist sellisel viisil, et võlgniku arveldusarvelt ei arestitaks igakuist elatusmiinimumi mingil juhul.

 Kinnitades sissetuleku, mida ei saaks mitte mingitel tingimustel arestida, näitaks riik üles inimlikkust kõige vähem kaitstud elanikkonna gruppide suhtes, kes reeglina ei ole oma hariduse, õigusteadlikkuse, materiaalse olukorra või keeleoskuse tõttu võimelised ilma kõrvalise abita enda eest seisma.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255