01.08.2018 Kolmapäev

Ravimimüüja: apteekide omandireform viib frantsiiside kasutamisele

Benu Apteek taasavas apteegi läbi frantsiisi kasutava partnerapteegi Türi Konsumis ning Benu Apteegi emafirma Tamro Eesti tegevjuhi Janno Kure sõnul saab see olema tüüplahendus apteekide omandireformi elluviimisel.

Kui varem kuulus kõnealuse apteegi tegevusluba Benu Eesti OÜ-le, siis nüüd tegutseb Türi apteek tegevusloa alusel, mis väljastati proviisori haridusega ettevõtjale ja on nüüdsest BENU frantsiisi kasutav partnerapteek, teatas Tamro.

Tamro Eesti juhi Janno Kure sõnul on hetkel kehtiva vildaka ravimiseaduse kontekstis tegu lahendusega, mida kasutavad ka teised apteekide omanikud. "Selge on see, et mingit apteegi ostu-müügi protsessi pole toimunud. Apteegi avamine ja selleks võimaluste leidmine on olnud Tamro ja Benu kui apteegi senise omaniku initsiatiiv," märkis Kure.

"Seega ei saa selle juhtumi põhjal teha kiireid ja ekslikke järeldusi, et näe, küll meil on ikka palju ettevõtja geeniga proviisoreid. Ei ole!" lisas Kurg. "Me proovisime sellele apteegile ostjat leida, aga pikaajaliste koostööpartnerite hulgas oli täielik huvipuudus. Proviisorite jaoks on suurimaks probleemiks finantsgarantiide puudumine. Nii jääbki väide, et ettevõtlikke proviisoreid on küllaga, tühipaljaks sõnakõlksuks. Ikkagi on hakanud neid abistama senised ettevõtted," sõnas ta.

Janno Kure sõnul ei vasta tõele sotsiaalministeeriumi väide, nagu oleks apteekide ostu-müügi protsess käima läinud ja juba kolmandik neist omanikku vahetanud. "Eesti ligi 500 apteegist on 130-140 apteeki kuulunud juba aastaid proviisorist ettevõtjatele. Selles ei ole mingit uudist ega muutust. Viimase paari aastaga on apteekide tegevuslube taodelnud ainult kümmekond uut ettevõtet, kuid ka need on ikkagi n-ö frantsiisiapteegid, mis tegutsevad mõne olemasoleva apteegibrändi nime all. Täpselt nii nagu nüüd ka Benu apteek Türil," ütles Kurg.

"Me pidime oma apteegi sulgema, tegime seda ja saime üleandmisega teisele omanikule kahju. Millest peaks küll analoogsetel eesootavatel sadadel juhtudel  tulema kliendile hinnavõit ning teenuse kvaliteedikasv, mida seadust vastu võttes lubati, jääb endiselt müstikaks. Ainus, mis selge, on see, et kõik läheb segasemaks ja lõppkokkuvõttes kallimaks," lisas Tamro tegevjuht.

2014. aasta juulist jõustunud ravimiseaduse muudatus kehtestab vertikaalse integratsiooni keelu, mis tähendab, et apteegi omanikuks ei või olla ravimite hulgimüügiettevõte ega tema mõjuvõimu all olev ettevõte. Praegused apteekide omanikud peavad võõrandama 220 apteeki hiljemalt 1. aprilliks 2020, kui lõpeb seadusega ette nähtud üleminekuperiood. Lisaks sätestab seadus ka apteekide omandipiirangu , mis jõustus 20. märtsil 2015. aastal ja mille järgi võib apteegi enamusosanik olla ainult proviisor, kes tohib omada kuni nelja apteeki.

Opositsiooniline Reformierakond esitas juunis riigikogule eelnõu apteekide omandireformi tagasipööramiseks. Kuigi valitsus seda eelnõu 19. juulil toimunud istungil ei toetanud, toetab omandireformi tagasipööramist justiitsminister Urmas Reinsalu, kelle erimeelsus ka valitsuses ära märgiti.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255