25.06.2014 Kolmapäev

Viasat võitis kohtuvaidluse Eesti Autorite Ühinguga

Eesti riigikohus lükkas 18. juunil tagasi Eesti Autorite Ühingu (EAÜ) kaebuse, millega sooviti muuta Tallinna ringkonnakohtus Viasat AS-i kasuks tehtud kohtuotsust.
Viasat võitis kohtuvaidluse Eesti Autorite Ühinguga
Viasat võitis kohtuvaidluse Eesti Autorite Ühinguga Foto: PM


Vaidluse põhiküsimus oli see, kas Viasat on kohustatud hankima EAÜ-lt litsentsi ja maksma ühingule tasu õiguse eest Eesti klientidele oma satelliidiplatvormi kaudu kanaleid edastada. Kõnealuse vaidluse puhul oli küsimus rohkem kui 500 000 euro ulatuses tasudes aastate 2008–2011 eest, teatas ettevõte.

"Me toetame autoriõiguste omanikke. Siiski oleme juba pikka aega seisukohal, et Viasati Eestis ja mujal Euroopas pakutav satelliitteenus ei väärkasuta mingeid õigusi, mis nõuavad selleks EAÜ või mis tahes teise õiguste ühishaldaja luba," ütles ettevõtte finantsjuht Kristel Aarna.

Juriidilisest vaatepunktist tähendab see, et kui televisiooniteenuse pakkuja edastab (enda juhtimise ja vastutuse all) satelliitteenuse kaudu televisiooniprogrammi, siis on televisiooniteenuse pakkuja see, kes televisiooniprogrammi edastab, ning just temal on kohustus teoste autoritega nende tööde esitamise osas riigis, kus signaalid katkematusse sideahelasse edastatakse, kokkuleppele jõuda. Sellistel juhtudel on satelliitedastust võimaldav ettevõtja (praegusel juhul Viasat) vaid tehnilise teenuse pakkuja ega edasta ise autoriõiguse seaduse tähenduses teleprogrammi. See tähendab, et tema tegevuseks ei ole vaja autoriõiguste omanike luba ja kohustus tasu maksta puudub.

Kuigi võib eeldada, et esmane televisiooniprogrammide edastaja on televisiooniteenuse osutaja, on autorite nõusolek vajalik ka satelliitteenuse osutajale, kui ta teeb oma teenusega teleprogrammi kättesaadavaks laiemale publikule kui see, mida pidasid silmas autorid ja televisiooniteenuse osutaja oma kokkuleppes teoste edastamise kohta.

Kohus leidis, et Viasat ei ole loonud uut publikut ja seetõttu ei ole Viasatil ka vaja autoritelt luba ja ettevõte ei pea neile maksma mingit tasu, sest teleprogrammide edastajad on televisiooniteenuse osutajad, kellel on autoritega sõlmitud signaalide katkematusse sideahelasse sisestamise riigis kokkulepped teoste edastamise kohta. Viasat on satelliitteenuse pakkuja ega edasta autoriõiguse tähenduses teleprogrammi.

2011. aastal esitas EAÜ Viasati vastu kaebuse korraldusega sulgeda kõik nende satelliidiplatvormi telekanalid, sealhulgas ETV, ETV2, Kanal 2, TV3, TV6 ja Kanal 11, või maksta kõnealuste kanalite satelliitedastuse eest EAÜ-le autoritasu. Kohtuasja menetleti nii Harju maakohtus kui ka Tallinna ringkonnakohtus ning mõlemal juhul lahendati kohtuasi EAÜ kasuks. Viasat kaebas otsuse edasi riigikohtusse, mis 29. mail 2013 kaebuse osaliselt rahuldas, kuid saatis kohtuasja uuesti läbivaatamiseks ringkonnakohtusse. Oma 28. veebruari 2014 otsusega lükkas ringkonnakohus kaebuse tagasi ja leidis, et Viasatil puudus kohustus EAÜ-le oma platvormil kanalite edastamise eest autoritasusid maksta. Riigikohus kohtuasja edasi kaebamiseks menetlusluba andnud ei ole.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255