See aitab viia ellu projekte, mis muudavad meie igapäevase elu- ja ettevõtluskeskkonna säästlikumaks ja digitaalsemaks ning aitavad tugevdada majanduse konkurentsivõimet.
„Taasterahastu on hea võimalus teha vajalikud projektid teoks,” ütles Euroopa Komisjoni eesti esinduse juhi kohusetäitja Ave Schank-Lukas. „Toetused Euroopa Liidu ühisest eelarvest on meie elukeskkonda märgatavalt parandanud, kuid seda eeskätt tänu kohalikele inimestele, kellel on olnud oma kogukonnas visioon ning pealehakkamine neid toetusi taotleda ja projekte eest vedada.”
Euroopa Liidu eelarve lepitakse kokku seitsme aasta peale
Taasterahastust on juba renoveeritud hulk korter- ja eramaju ning kohalikud omavalitsused on koos ettevõtetega viivad kiire internetiühenduse Eestimaa kaugetesse paikadesse. Panustatud on ka suurtesse taristuprojektidesse. Näiteks on käimas Viljandi haigla ehitus ning õige pea avatakse Tallinnas Vanasadama trammiliin. Samuti on tuule tiibadesse saanud roheinnovatsiooni tehnoloogiate arendamine, mille vastu on huvi nii meil kui kaugemal.
Euroopa Liidu eelarve lepitakse kokku seitsme aasta peale. Eelarve maht, riiklik ja valdkondlik jaotus räägitakse läbi Euroopa Komisjoni, liikmesriikide ja Euroopa Parlamendi vahel. Iga liikmesriik saab otsustada oma rahastuse jagamise vastavalt kohalikele vajadustele.
2029. aasta lõpuks jõuab Euroopa Liidu fondidest Eesti elu arenguks ümmarguselt 20 miljardit eurot.
Alates esmaspäevast kuni detsembri lõpuni toimub üle-eestiline meediakampaania „Elu edeneb”, mis tutvustab Euroopa Liidu taasterahastu NextGenEU toel Eestis ellu viidud projekte.