Nimelt allkirjastas keskkonnaminister Tõnis Mölder määrusemuudatuse, millega kohalikud omavalitsused ning nende loodud koostööorganisatsioonid saavad võimaluse taotleda Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) kaudu toetust just kodude juurde paigutatavate biojäätmete kogumiseks mõeldud konteinerite ning kompostrite ostuks, teatas keskkonnaministeerium.
Üks taotleja saab küsida toetust kuni 200 000 eurot või maksimaalselt 90 protsenti maksumusest. Taotluste valikukriteeriumid on seatud selliselt, et suurema omaosalusega ning nii konteinereid kui ka kompostreid sisaldavad taotlused saavad rohkem hindepunkte.
Samas eelistatakse võrdsete hindepunktide korral väiksema toetussummaga taotlusi, mis tähendab, et väiksemad omavalitsused saavad ilmselt eelise.
Biojäätmeid peab kõikjal Eestis saama tekkekohal ära anda või alternatiivina kompostima hiljemalt 2023. aasta lõpus. "Usun, et kodudes tekkivate biojäätmete liigiti kogumisele ja kompostimisele keskenduv taotlusvoor aitab omavalitsustel seda nõuet täita," ütles minister ja lisas, et ta loodab innukat taotlemist.
Sellist võimalust, kus saame anda 90 protsenti toetust, tõenäoliselt enam tulevikus ei tule,
tõdes Mölder.
KIK plaanib taotlusvooru avada septembri alguses. Sellest teavitatakse nii KIK-i kodulehel kui ka omavalitsustele saadetava otsepostituse teel.
Järgmisel aastal on plaanis jätkata taristuarenduse toetamist Euroopa Liidu vahenditest, kus perioodiks 2021–2027 on toetust ette nähtud 35,5 miljonit eurot.
Lisaks võivad kohalikud omavalitsused tulla taotlema toetust jäätmete ringlusse võtuks ja selle ettevalmistamiseks. See voor on praegu avatud ning taotlusi oodatakse pidevalt, kuid hiljemalt septembri lõpuks.
Samuti on KIK-is avatud jäätmetekke vältimise ja korduskasutuse tegevuste taotlusvoor ning kohalikud omavalitsused saavad küsida toetust eterniidi kogumiseks.