Eesti Linnade ja Valdade Liidu korraldatud küsitlused 2023. ja 2025. aastal kinnitavad muret tekitavat trendi – pakkumiste arv on vähenenud ning paljudes hankemenetlustes ei osale ainsatki audiitorfirmat. Viimase küsitluse käigus tõid 72 omavalitsust välja sõlmitud audiitorteenuse lepingute maksumused. Selgus, et teenuse hind on võrreldes eelmise lepinguga kasvanud keskmiselt 66,43 protsenti.
Aina raskem on leida usaldusväärseid audiitoreid
Muret tekitab ka asjaolu, et aastatel 2018–2025 osutavad audiitorteenust valdavalt ühed ja samad audiitorbürood. Näiteks kasutas 32,47 protsenti küsitluses osalenud omavalitsustest ühe ja sama büroo teenuseid. See tekitab teoreetilise riski, et pikaajalise koostöö korral võib audiitori sõltumatu hinnang aja jooksul muutuda vähem kriitiliseks. Uus audiitor suudaks vaadata aruandeid värske pilguga ja tuua esile tähelepanekuid, mis senises koostöös võivad jääda märkamata.
„Meie küsitluste tulemused näitavad selgelt, et omavalitsustel on üha raskem leida usaldusväärseid audiitoreid. Peamiseks probleemiks on piiratud pakkumiste arv ja audiitorite vähene huvi kohalike omavalitsuste hangete vastu,“ tõdes liidu finantsjuht-nõunik Toomas Johanson.
Küsitluses osalenud omavalitsused tõid välja, et sageli saadakse vaid üks pakkumine või ei laeku neid üldse.
Audiitorkogu 2023–2024. majandusaasta aruande põhjal oli arvestusperioodil kokku 457 liiget, sealhulgas 341 vandeaudiitorit ja 116 audiitorühingut. Audiitorite hinnapakkumiste vähesuse kohta selgitas Audiitorkogu, et neile teadaolevalt on 2024. aasta jaanuaris jõustunud audiitortegevuse seaduse muudatused olukorda mõnevõrra parandanud.
Samas tuleb arvestada, et töömaht on suurenenud – täita tuleb rohkem ja muudetud standardinõudeid – ning sisendhinnad, eeskätt tööjõukulud, on kasvanud. Seetõttu on teenuse hinnad võrreldes varasemate aastatega märgatavalt tõusnud.
Kasvavad väljakutsed auditeerimisel
Toomas Johansoni sõnul on probleem kõige teravam just väiksemates omavalitsustes, kus piisav konkurents puudub ja teenuse hinnad võivad seetõttu tõusta.
„Näiteks pidi Kohtla-Järve linn korraldama mitu hanget, kuna ühtegi pakkumist ei laekunud. Loksa linn pöördus koguni 25 audiitorfirma poole, kuid lõpuks vastas vaid üks. See näitab selgelt, et turul puudub piisav konkurents,“ nentis Johanson.
Lüganuse vald seevastu ei kogenud raskusi, kuid näiteks Antsla vald ei andnud üldse infot selle kohta, kas neil oli raskusi audiitori leidmisega või mitte. Tõrva valla puhul ei esinenud probleeme kehtival hankeperioodil, kuid varasematel perioodidel on tulnud tegeleda mitme väljakutsega.
Ühepakkuja süsteem ja nurjunud hanked
„Meie küsitlus näitab, et suurim probleem on üksikpakkumuste süsteem,“ selgitas Toomas Johanson. „Kui omavalitsusel on valida vaid ühe audiitorfirma vahel, kaob konkurents ja hinnad tõusevad.“
Näiteks on Kohtla-Järve linn olnud olukorras, kus tuli korraldada mitu hanget, kuna huvi puudus täielikult. See muudab planeerimise keeruliseks ja tekitab omavalitsustes ebakindlust.
Paljudel omavalitsustel on tulnud silmitsi seista ka korduvate nurjunud hangetega. „Kui pakkumisi ei laeku või neid on väga vähe, muutub auditeerimine nii keeruliseks kui ka kulukaks,“ rõhutas Johanson.
„Näiteks Loksa linn tegi päringu 25 audiitorfirmale, kuid pakkumise esitas vaid kaks. Nende hinnapakkumiste vahe oli aga väga suur,“ lisas ta.
Teenusepakkujad on ülekoormatud
Küsitluse vastustest joonistus välja ka teine suur probleem – audiitorfirmadel pole lihtsalt piisavalt ressursse. „Mitmed audiitorbürood on andnud tagasisidet, et nende töömahud on täis ja uusi kliente praegu vastu ei võeta,“ tõdes Johanson.
Omavalitsused on väljendanud muret kasvava hinnasurve pärast. „Kui valik on vaid ühe või kahe pakkuja vahel, on loomulik, et hinnad tõusevad,“ selgitas Johanson. „See tähendab, et omavalitsused peavad otsima alternatiivseid viise, kuidas tagada kvaliteetne auditeerimisteenus mõistliku hinnaga.“
Lahenduste otsimine ja tulevikuvõimalused
Johansoni hinnangul on olukorrast väljapääsemiseks vaja süsteemseid lahendusi. „Kohalikud omavalitsused peavad leidma uusi viise, kuidas muuta audiitorteenuste hanked atraktiivsemaks,“ ütles ta. „Üks võimalus võiks olla ühishangete korraldamine – kui mitmed omavalitsused esitavad tellimuse koos, võib see suurendada audiitorite huvi ja aidata vähendada kulusid.“
Lisaks soovitab Johanson alustada suhtlust audiitoritega aegsasti, et vältida olukordi, kus kõik potentsiaalsed pakkujad on juba hõivatud. „Kui me sellele probleemile süsteemset lahendust ei leia, võib see hakata mõjutama omavalitsuste suutlikkust tagada kvaliteetne finantskontroll ja läbipaistvus,“ võttis Johanson teema kokku.