Töötukassa toetab nii tööotsijate kui töötavate inimeste õpinguid kutse- ja kõrghariduses ning maksab paljudel juhtudel tasemeõppes osalemise toetust. Toetus suureneb nii nendele, kes käivad koolis töö kõrvalt kui ka tööotsijatele.
Töötukassa oskuste arendamise ja karjääriteenuste osakonna juhataja Karin Andre mäkis et töötukassa toetab nende erialade ja ametite õppimist, kuhu on tulevikus vaja rohkem töötajaid ning kus juba praegu sobiva ettevalmistusega töötajaid napib.
Erialad on välja valitud tuleviku tööjõu- ja oskuste prognoosisüsteemi OSKA uuringute põhjal ja nimekiri erialadest täieneb igal aastal. Meil on näide massöörist, kes leidis keskeas, et aeg on oma tulevik kindlustada ja õppida eriala mida vajatakse ka 10 aasta pärast, asudes õppima õe erialale.
Toetus suureneb nii nendele, kes juba käivad töötukassa toel õppimas, kui ka nendele, kes plaanivad õppimist alustada. „Need kellel on sissetulekud saavad senise 130 euro asemel 180 eurot ja sissetulekuta õppijatele maksame augustist 270 eurot,“ selgitas Andre.
Sel aastal on toetatavate erialade valikus üle 100 õppekava enam kui 40 koolis, õppida saab üle Eesti ja nii eesti kui vene keeles. Uuena toetatakse tänavu näiteks Tehnikakõrgkoolis keskkonnatehnoloogia ja -juhtimise õppekavale astumist, Tallinna Ülikoolis Integreeritud loodusteaduste õppimist ja Viljandi kutseõppekeskuses sisetööde elektriku õppekavale astujaid.
Toetatavate erialade valikuga saab tutvuda töötukassa lehel, kus saab broneerida ka aja karjäärinõustaja juurde. Karjäärinõustamisel saab koos spetsialistiga arutada, mida ja kus võiks õppida ning kes saavad toetust taotleda. Kui õpingud mingil põhjusel katkevad, siis ei pea toetust tagasi maksma.
Karin Andre sõnul võiksid eelkõige mõelda õppimisele need inimesed, kel viimasest kooliskäimisest on möödas 15 aastat või veel rohkem. Loomulikult ka need, kes eriala pole omandanud ja põhikooli või gümnaasiumitunnistus on saadud vähemalt viis aastat tagasi.
Kahe aasta jooksul on töötukassalt tasemeõppes osalemise toetust saanud umbes 2000 inimest. Enim asuti toetuse toel õppima hooldustöötajaks, sisetööde elektrikuks ning IT-süsteemide nooremspetsialistiks.
Eesti majandus on viimastel aastatel muutunud ja muutub ka tulevikus. Uute oskuste omandamine ja täiendamine tagavad selle, et ühel hetkel ei seisa inimene olukorra ees, kus tal polegi eriti tööalaseid valikuid. Töötukassa nõustajad toetavad sobiva eriala valikul, seega esimese sammuna tasuks ühendust võtta töötukassa lähima bürooga või broneerida karjäärinõustamiseks aeg töötukassa lehel.