KPMG Baltics OÜ partner ja juhatuse liige Andres Root ütles uuringut kommenteerides, et tööhõive ja palkade osas on Baltimaade firmadest kõige optimistlikumad Eesti ettevõtjad, kuid tööhõives ja palkades järske muutusi ei paista. "Siiski on näha selge kontrast 2010. aastaga, mil palgatõusu kavandas vaid 9% vastanutest."
Uuringu põhjal kavatseb Leedus ja Lätis tänavu töötajate palka tõsta vastavalt 40% ja 30% vastanutest. Möödunud aastal oli sama kavatsus 43%l Eesti, 55%l Leedu ja 28%ll Läti vastajatest.
Kui Lätis plaanib 21% vastanutest sel aastal töötajate palku kärpida, siis Eestis ja Leedus oli neid ettevõtteid vaid üks protsent.
Töötajate arvu kavatseb uuringu põhjal 2012. aastal suurendada 39% Leedu, 38% Läti ja 35% Eesti ettevõtetest. Mullu oli sama kavatsus vastavalt 41%, 32% ja 28%l ettevõtetest.
Möödunud aastal hõive suurendamise osas kõige optimistlikumad olnud leedulased plaanivad samas kõige rohkem töötajate arvu piirata. Töötajate arvu tahab vähendada 13% Leedu firmadest, samas kui Lätis on see näitaja 9% ja Eestis 8%.
Kõigi riikide vastajad on endiselt üksmeelselt arvamusel, et kvalifitseeritud töötajate leidmine on raske või on arvukate tööotsijate seas vaid vähesel arvul sobivaid. Vaid 4% Leedu, 3% Läti ja 1% Eesti ettevõtjatest väidab, et praegusel tööturul on töötajate leidmine lihtne.
37% Eesti, 18% Läti ja kuue protsendi Leedu vastajate hinnangul ei ole välispartnerid oma ärikäitumist muutnud. Samas on uuringu põhjal paista ka kerget elavnemist – nii arvab Lätis 25%, Eestis 24% ja Leedus 17% vastanuist.
Root märkis, et ettevõtete välispartnerite investeerimis- või kaubavahetuse intensiivsus on Eestis võrreldes mullusega veidi tõusnud.
Uuringu "Majanduse pulss 2012" käigus küsitles KPMG märtsis valikvastustega veebiküsitluse teel Eestis, Lätis ja Leedus ligi 400 ettevõtte esindajaid.