Arstide liit ja tervishoiutöötajate kutseliit sõlmisid neljapäeval haiglate liiduga eellepingu, mille järgi on pooled kokku leppinud kollektiivlepingu tähtsamates tingimustes. Streik peatatakse alates reedest.
Kokkuleppe kohaselt hakatakse arst-residentidele alates järgmise aasta 1. jaanuarist maksma palka täistööaja eest, teatas arstide liit BNS-ile. Arstide ja õdede koormust vähendatakse ambulatoorses töös 20 ja statsionaarses töös 16 protsenti. Alates 2013. aasta 1. märtsist tõuseb hooldajate miinimumtunnitasu 23, õdedel 17,5 ja arstidel 11 protsenti. Sellega võttis haiglate liit vastu läbirääkimiste käigus tervishoiutöötajate esitatud kompromissettepaneku.
Täiendava kompromissina nõustusid töötajad tingimuste jõustumise edasilükkamisega kahe kuu võrra. Tunnipalga alammäärad on alates 1. märtsist hooldajatel 2,6 õdedel 4,5, arstidel 8,0. Miinimumpalga tõus kehtib ka kiirabile ja teistele riigieelarvest rahastatavatele tervishoiutöötajatele.
“Streigi katkestamine annab võimaluse tavapärase töörütmiga jätkata ning patsiendid saavad taas juurdepääsu arstiabile. Leppega võtsid haiglad, kiirabiteenuse osutajad ja perearstipraksised endale kohustuse tõsta tervishoiutöötajate miinimumpalka 2013. aastal rohkem kui näeb ette haigekassa hinnakirja järgne palgakomponendi tõus. Seega on suuremat palgatõusu oodata eelkõige madalama palgaastmetega meedikutel,” teatas Eesti Haiglate Liidu juhatuse esimees Urmas Sule, kelle sõnul loodetakse kollektiivleppe sõlmimiseni jõuda novembri lõpuks.
Eelkokkuleppe sõlmimisel osalesid riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna, sotsiaalminister Hanno Pevkur ja haigekassa juht Tanel Ross, kes lubasid, et tervishoiutöötajate koormuste vähendamiseks ja palgatõusuks vajalik raha tagatakse haigekassast ja riigieelarvest. Kui vajalikud otsused on tehtud, saab arstide liidu teatel kollektiivlepingule alla kirjutada ja töörahu tervishoius taastada. Sotsiaalkomisjoni esimees on lubanud arutada sotsiaalkomisjonis arstide liidu ja tervishoiutöötajate kutseliidu ettepanekuid tervishoiu rahastamise suurendamiseks ja viia tervishoiu jätkusuutlikkuse kui riiklikult tähtsa küsimuse arutelu ka riigikogu saali.