Eesti Panga värskest tööturu ülevaatest selgub, et kuna inimeste tööjõus osalemise aktiivsus on viimastel aastatel kasvanud, ei anna tööealise elanikkonna vähenemine veel tööturul tunda.
Eesti Panga ökonomistid Orsolya Soosaar ja Natalja Viilmann rääkisid esmaspäeval keskpangas toimunud ülevaate esitlusel, et tööealine elanikkond vähenes 2012. aasta alguse rahvaloenduse esialgsetel andmetel eelmise aasta algusega võrreldes 3,5 protsenti, vahendab BNS. Kõige suurem vähenemine toimus just vanusegrupis 25–29 aastat, mille esindajaid oli rahvaloenduse andmetel 10,8 protsenti vähem kui aasta varem.
Aktiivne tööjõud on Soosaare sõnul kasvanud 2000 inimese võrra ning tööjõus osalemise määr oli teises kvartalis 67,8 protsenti. Harjumaal ja mujal Eestis erineb tööjõus osalemise määr ligi kümne protsendipunkti võrra. Selle taga on Eesti Panga ökonomistide sõnul parimas tööeas inimeste riigisisene migratsioon Harjumaale.
"Tööjõus osalemise aktiivsuse kasv oli käesoleva aasta esimesel poolel ulatuslikum kui tööealise elanikkonna vähenemine ning seda on tublisti mõjutanud muutused tööealise elanikkonna vanusestruktuuris ja üle 50-aastaste inimeste tööjõus osalemise määra tõus, mis on toimunud suuresti tänu pensioniea tõstmisele," märgib Eesti Pank ülevaates. "Mõnevõrra leevendab rahvastiku vähenemise mõju ka edasine pensioniea tõstmine 2016. aastast."
Pikemas perspektiivis Eesti Panga ökonomistide sõnul ei suuda vanemaealiste suurem aktiivsus aga noorema tööjõu vähenemist täielikult korvata. Soosaare sõnul võib tööealise elanikkonna vähenemine Eesti majandust enam mõjutama hakata juba mõne aasta pärast, kui tööturule lisandub praegusest vähem noori.
Keskpanga esmaspäeval esitletud ülevaade keskendus Eesti tööturu arengule 2012. aasta esimesel poolel, mil Eesti majanduse taastumise kiirus vähenes järk-järgult.