"Valitsusliidu leppes on detailides veel lõpuni lahtirääkimata madalapalgaliste abistamiseks mõeldud iga-aastane tagasimakse süsteem. Tagasimakse suurus arvutatakse lahutades absoluutse vaesuse piirist 35 protsenti inimese brutokuupalgast ja korrutatakse töötatud kuude arvuga. Miinimumpalga, 390 euro puhul oleks maksutagastus 822 eurot aastas," kirjutab Sõerd oma blogis.
"Rahandusminister Sester on avalikkusele asja selgitanud nii, et tegemist on tulumaksu tagastusega ja et maksutagastusi hakatakse tegema tuludeklaratsiooni alusel. Miinimumpalgalt saab aga maksta tulumaksu mitte rohkem kui 533 eurot. Seega osa tagastusest, ehk miinimumpalga puhul 289 eurot oleks riigipoolne dotatsioon või palgalisa, mitte maksutagastus," kirjutab Sõerd.
Sõerdi hinnangul on maksuvabastuse näol tegemist Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) valimiseelse madalapalgaliste maksuvabastusele sarnaneva skeemiga. "Vahe IRL-i valimislubadusega on vaid selles, et tulumaksuvabastus on palgale alla 390 euro kuus, mitte palgale 500 eurot kuus ja vahemik, kus soodustus taandub, pole mitte 500 kuni 846 eurot vaid 390 kuni 615 eurot," tõdeb Sõerd.
IRL-i valimiseelse maksuettepaneku üks puudus oli Seederi sõnul ka, et see tõstis teatud vahemikus marginaalset maksumäära 40 protsendini. "Marginaalne maksumäär näitab, kui palju inimene kaotab, kui tema töötasu tõuseb, tingituna suurenevast maksukoormusest või vähenevast toetusest" selgitab Sõerd.
Kehtiva maksumäära ja kahaneva tagastuse koosmõjul on teatud tuluvahemikus ehk 454 kuni 615 eurot efektiivne marginaalne maksumäär Sõerdim sõnul 54,3 protsenti, ehk veel kõrgem kui IRL-i valimiseelse lubaduse 40 protsenti.
Uus maksutagastuse skeem, nii nagu ka IRL-i valimiseelne lubadus, soosib Sõerdi hinnangul riigi poolt loodud toetusskeemiga madalapalgalisi töökohti ja töötab vastu madalapalgaliste töökohtadega majanduse liikumisele kõrgemapalgaliste töökohtadega majanduse suunas. "Samas on see ka keerukam, kuna osa tulumaksuvaba miinimumi arvestatakse igakuuliselt, tulumaksutagastus, mille sisu on samuti äraspidiselt rakendatud maksuvaba tulu, võetakse arvesse kord aastas," tõdeb Sõerd. Vaesust saab Sõerdi hinnangul ikkagi likvideerida üleüldine toimetuleku ja palkade kasv ja madalapalgaliste maksukoormuse langetamiseks sobivam meede on maksuvaba miinimumi tõstmine.