14.06.2016 Teisipäev

Milline osa pensioniks kogutud rahast kuulub pärandvara hulka?

II ja III sambasse kogutud raha on igaühe isiklik vara. Kui koguja ise seda mingil põhjusel välja ei võta, ei lähe see raha riigile ega kindlustusseltsile, vaid see on võimalik jätta lähedastele, kirjutab SEB Foorum.

III pensionisamba kogumislahendusi on kahte tüüpi: pensionifondid ja kindlustuslepingud
III pensionisamba kogumislahendusi on kahte tüüpi: pensionifondid ja kindlustuslepingud Foto: PM

II sambasse kogudes

II samba pensionifondi kogutud raha on pärandvara, mis päritakse testamendi või pärimisseaduse alusel. Selle samba pärimine algas 2007. aastal ja rahandusministeeriumi statistika järgi esitatakse II samba pärimiseks umbes tuhat avaldust aastas.

Kui II samba osakute pärija on ka ise selle sambaga liitunud, siis võib ta päritavad osakud rahas välja võtta või kanda need enda pensionikontole. Teisel juhul lisanduvad päritud osakud olemasolevatele ja inimene saab pensioniikka jõudes selle võrra suuremat pensioni.

Pärija, kes ei ole II sambaga liitunud, saab päritud osakud välja võtta vaid rahas.

SEB elu- ja pensionikindlustuse statistika kohaselt eelistavad pärijad II sambasse kogunenud suuremate summade puhul  pensionifondi osakud rahas välja võtta. Näiteks selgub sellest statistikast, et viimasel kahel aastal on lausa 94%-l juhtudest II samba fondiosakud võetud välja rahana ja  2015. aastal oli keskmine välja võetud summa 3560 eurot. (Lugege lisaks: Millal ja kuidas saab II sambasse kogutud raha välja võtta?)

III sambasse kogudes

III pensionisamba kogumislahendusi on kahte tüüpi: pensionifondid ja kindlustuslepingud.

III samba pensionifondid toimivad samamoodi nagu II samba pensionifondid: kogutud vara kuulub pärandvara hulka. Need osakud võib pärija korraga rahas välja võtta või kanda oma väärtpaberikontole.

SEB elu- ja pensionikindlustuse statistika näitab, et päritud III samba fondiosakuid viimase viie aasta jooksul rahas välja võetud ei ole: kõigil juhtudel on pärija kandnud osakud enda väärtpaberikontole. Keskmine III sambaga päritud summa on 7000 eurot.

III samba kindlustuslepingusse kogutud raha pärandvara hulka ei kuulu, kuid lepingu sõlmimisel saab kindlustusvõtja määrata soodustatud isikud ehk lähedased, kellele kindlustatu surma korral kogutud summa välja makstakse.

Väljamaksete saamise ajal

II samba väljamakseid tehakse pensionilepingu alusel. Sellisel juhul ei ole tegemist pärandvaraga.

Samas on lepingu sõlmijal võimalik määrata soodustatud isikud, kellele ta kogutud vara oma surma korral jätab: lepingus määratakse garanteeritud väljamaksete periood ja isiku(d), kellele makstakse kokkulepitud pensionimakseid kuni garantiiperioodi lõpuni. Soodustatud isikuks võib inimene määrata ka pärijad.

III sambast tähtajalise pensioni ja garantiiperioodiga eluaegse pensioni puhul saab samuti määrata soodustatud isiku(d), kes saavad kindlustatu surma korral väljamaksmisele kuuluva summa.

Kirsti Virak,
SEB elu- ja pensionikindlustuse lepingute haldamise osakonna juhataja

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255