„Tuleva aasta alguses käivituva töövõimereformi ettevalmistamise raames testitakse praegu töövõime hindamise metoodikat. Kavandatavas hindamise taotlusvormis tahetakse pimedatelt muu hulgas teada, kas vastaja suudab teistelt inimestelt vastu võtta suures kirjas trükituna või punktkirjas edasi antud lihtsaid sõnumeid,“ teatas Kivilo ja lisas, et lihtne sõnum tähendab näiteks teavet selle kohta, kus asub tualettruum.
„Metoodika koostajate arvates on pime inimene, kes suudab punktkirjas niisuguseid sõnumeid vastu võtta, seetõttu suurema töövõimega kui inimene, kes seda teha ei suuda,“ märkis Kivilo, kelle hinnangul ei ole punktkirja ehk Braille' kirja valdajal sellest oskusest suhtlemisel tööandjaga abi, sest tööandja seda kirja ei oska.
„Punktkirja õppimine nõuab pingutust ja paraku ei ole kõigile soovijatele selle kirja õppimise võimalused tagatud,“ märkis Kivilo. „Seetõttu ei tunne paljud nägemise kaotanud inimesed motivatsiooni punktkirja õppida. Küsimus töövõime hindamise taotlusvormis vähendab motivatsiooni veelgi ja annab selle kirja õppimisele tagasilöögi.“