Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel ütles, et ehkki juunis langes registreeritud töötus vähem kui mais, on langustendents siiski ilmne, täpsemaid hinnanguid saab aga anda sügisel.
„Juunikuu töötuse näitajaid mõjutasid enim kaks asjaolu: hooajatöödele värbamise kõrghetke möödumine, mille tõttu tööle läks võrreldes maiga vähem inimesi ning koolide lõpetamine, mistõttu arvele tuli tavapärasest rohkem noori. Senise praktika põhjal saame öelda, et noorte osakaal peaks järgneva paari kuuga taas vähenema, kuna minnakse edasi õppima või leitakse töö“, selgitas Paavel.
Juunis registreerus 6 734 uut töötut ning arvelolek lõpetati 10 368 töötul. Võrreldes eelmise kuuga oli uute registreeritute arv sarnane. Samas oli noorte osakaal juunis uute registreeritud töötute hulgas veidi kõrgem. Kui mais oli uute registreeritute hulgas 16-24-aastaste osakaal 18%, siis juunis 23%. Üle poole noortest juunis arveletulnutest oli põhiharidusega või kutseharidusega põhikooli baasil, 22% noortest oli üldkeskharidusega, 13% kutsekeskharidusega ning 10% kõrgharidusega.
Võrreldes maiga langes märgatavalt arveloleku lõpetamiste arv, tõenäoliselt põhjusel, et mais oli rohkem hooajatöödele liikunud inimesi. Ligi poolte arveloleku lõpetamiste põhjuseks juunis oli tööleminek. Toetudes eelnevatel kuudel tehtud võrdlustele töötukassa andmetega töötuskindlustusmakse laekumise kohta võib väita, et tegelik ametlikult hõivesse liikujate osakaal on kõrgem, sest kõik inimesed ei teata töötukassale uue töökoha leidmisest.
Juunikuu jooksul oli töötuna arvel kokku 89 330 inimest ning kuu lõpus oli registreeritud töötute arv 81 050. Võrreldes märtsi lõpu seisuga, mil registreeritud töötute arv oli oma kõrgeimal tasemel, on registreeritud töötute arv langenud 14 037 inimese ehk 15% võrra. Juuni lõpus moodustas registreeritud töötute arv 12,5% 16aastasest kuni pensioniealisest tööjõust. Endiselt oli registreeritud töötus kõrgeim Ida-Virumaal (18,7%) ja madalaim Jõgevamaal (7,7%). Registreeritud töötuse määr langes juunis kõigis maakondades, kõige rohkem Pärnumaal.
Varasema töökogemusega töötute osakaal kõigist registreeritud töötutest oli juunis 84%. Ametialade järgne jaotus ei ole viimastel kuudel oluliselt muutunud: kõige suurem osa (26%) eelnevalt töötanud töötutest oli endiselt oskus- ja lihttöölisi, kelle hulka kuuluvad reeglina ka ehitustöölised. Samuti oli suhteliselt suur osa lihttöölisi (18%) ning teenindus- ja müügitöötajaid (17%).
Töötukassa vahendatavate tööpakkumiste arv on võrreldes eelmise kuuga langenud – juuni jooksul lisandus kokku 2 914 uut tööpakkumist, mis on samal tasemel 2010. aasta märtsiga. Tõenäoliselt on langus seotud eelkõige sellega, et mais oli vahendatavate töökohtade hulgas rohkem hooajatöid. Kuu jooksul vahendatavate töökohtade koguarv oli 5 636. Kõige suurem osakaal vahendatavatest töökohtadest oli teenindus- ja müügitöötajatele ning oskus- ja käsitöölistele (kumbagi 22%).