Soomes on käimas varimajanduse vastane kampaania, millega tehakse ulatuslikku selgitustööd ka välismaalt saabunud töötajate seas, tuletades neile meelde maksude maksmise reegleid. Samas julgustab teenindustöötajate ametiliit enne lepingu sõlmimist neilt uurima, kui palju peaks ühel või teisel ametikohal palka saama.
Soomes on ametiühingud väga tugevad, enamik töötajatest kuulub ametiliitu ja tööandjatega on sõlmitud korralikud kollektiivlepingud, kus on kirjas nii palgad kui ka muud tingimused, millest viletsamat pakkumist tööandja töötajale teha ei tohi, vahendasid ERR-i raadiouudised.
Teenindustöötajate ametiliit PAM on teinud isegi seadusalgatuse, et tööandjad, kes kokkulepitust väiksemat palka maksavad, võetaks kriminaalvastutusele.
PAM-i juhatuse liige Jaana Ylitalo julgustab ka eestlasi oma õigust taga ajama.
"Kui ollakse Soomes tööl, siis järgitakse Soome reegleid, ehk on õigus nõuda kollektiivlepinguga ettenähtud palka ja oma õigusi kaitsta. Kui me lepime sellega, et osa tööandjaid teeb, mida tahab, siis see kahjustab ka ettevõtetevahelist ausat konkurents," ütles ta.
Ylitalo sõnul tuleb liiga väikese palga maksmist üsna sageli ette. PAM saab aastas keskmiselt 700 selleteemalist kaebust, aga tema hinnangul on see vaid jäämäe veepealne osa.
"Liiga väikest palka makstakse üha enam just sisserändajatele ja välismaistele töötajatele, aga see puudutab ka soomlasi," rääkis ta.
Ylitalo soovitab igal juhul ametiliitu astuda. "PAM-il on umbes 8000 liiget, kelle emakeel ei ole soome või rootsi keel, ning 28% neist on pärit Eestist. Suurem osa neist töötab koristusalal."
Samuti soovitab ta kindlasti tutvuda PAM-i kodulehega ja ka otse nendega ühendust võtta, et teada saada, kui palju ühel või teisel teenindusalal kollektiivlepingu järgi peaks palka maksma.
"Oleme abiks kui tööandja püüab liiga väikest palka maksta. Me võime töötajale õige palga välja võidelda ja kui vaja ka kohtusse minna," rõhutas ta.