05.02.2014 Kolmapäev

Sotsiaalminister: Eestis on ebanormaalselt palju töövõimetuspensionäre

Eestis on ebanormaalselt palju töövõimetuspensioni saavaid isikuid, kelle tööturule naasmist peaks sotsiaalminister Taavi Rõivase hinnangul rohkem toetama.

Sotsiaalminister Taavi Rõivas: Eestis on ebanormaalselt palju töövõimetuspensionäre
Sotsiaalminister Taavi Rõivas: Eestis on ebanormaalselt palju töövõimetuspensionäre Foto: PM

"Eesti on peaaegu 100 000 inimest, kes saavad töövõimetuspensioni, ja kaks kolmandikku neist ei tööta. See ei ole kindlasti normaalne olukord," rääkis Rõivas täna töövõimereformi eelnõu avalikul arutelul.

Kui praegu on ilmnemas tööjõupuudus üha enamates sektorites ja räägitakse, et peame mujalt inimesi juurde tooma, siis kõigepealt peaksime toetama siiski kõigepealt endi inimesi siinsamas, ütles Rõivas.

Samas ütlevad uuringu tulemused, et kaks kolmandikku töövõimetuspensioni saajatest sooviksid töötada ja kaks kolmandikku tööandjatest on valmis neid tööle võtma, märkis minister.

Sotsiaalministeeriumi ettevalmistatud reformikava üritab olukorda parandada tööturumeetmetega, kus tööandja kulusid hakataks kompenseerima kuni 100 protsenti senise 75 protsendi asemel. Rehabilitatsiooniga seotud teenused, mis praegu võtavad 7 miljonit eurot, kasvavad kava järgi kolmekordseks.

Kui prognooside järgi võiks praeguse korraga jätkates kümnekonna aasta järel olla Eestis juba 120 000 töövõimetuspensioni saajat, siis reformiga loodetakse kasvu pidurdada ja 2020. aastaks jõuda 80 000-90 000 inimeseni.

Uue seaduseelnõu järgi hakataks arvutama töövõimetoetust arvutama kahe kategooria alusel: täieliku ja ajutise töövõimega inimesed. Ajutise töövõimega inimestel tekib reformi järgi kohustus võtta osa Töötukassa aktiivsetest meetmetest uue töökoha otsimisel ja lisaväljaõppe saamisel.

Puuetega Inimeste Koja ettepanekul muudeti seaduseelnõud nii, et tulevikus tööle asuvate inimeste senised sissetulekud ei väheneks, kinnitas Rõivas. Praeguste plaanide järgi hakkaks makstav toetus vähenema alates 640 euro suurusest palgast. Osalise töövõimega inimeste toetus oleks 180 eurot ja täieliku töövõime puudumise korral 360 eurot, toetus indekseeritakse ja see hakkab seaduse järgi ise kasvama.

Töövõimereformi läbiviimiseks on Eestil kasutada 180 miljonit eurot Euroopa Liidu vahendeid, mida suunatakse otseselt töövõimekaotusega inimeste tööle aitamiseks ja läbi selle parema sissetuleku teenimiseks. Reformi rakendumisel säilivad toetused praeguses mahus kõigile töövõimetuspensionäridele, kellele on määratud töövõime kaotuse protsent vähemalt kaheks aastaks, teatas Sotsiaalministeerium.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255