Väheseid oskusi eeldava töö puudus koos samaaegse kvalifitseeritud tööjõu puudusega, pidev väljaränne ja rahvastiku üldine vananemine halvendavad tööjõuturu olukorda ning survestavad vältimatut palgatõusu. Mida rohkem majandus kasvab, seda suurem on tööandjate vajadus luua töökohti ja seda tugevam on palgasurve.
Palgakasvu suudab ohjeldada ainult aeglane, 1–2%-line majanduskasv, märkis tööandjate keskliidu palgaümarlaual majandusanalüütik Maris Lauri.
7. märtsil Tööandjate Majas toimunud individuaalsete töösuhete ümarlaud „Palgad Eestis – palgaralli ootuses?“ keskendus palkade kujunemisele lähiaastatel ja selle peamistele mõjuteguritele, palgasurvele erinevates valdkondades ja ametitel, palgaralli võimalikule käivitumisele ja selle alternatiividele ning tööjõupuudusega toimetulekule.
Keskmise brutopalga statistikat kommenteeris ümarlaual Statistikaameti palgastatistika talituse juhataja Mare Kusma. IV kvartali keskmist brutopalka mõjutasid tema sõnul eelkõige aastapreemiad, mis on võrreldes eelmisega aastaga märgatavalt tõusnud ja mida 2012. aastal maksis veidi rohkem ettevõtteid kui 2011. aastal.