30.11.2012 Reede

Tööinspektsioon: töötaja olgu pimedal ajal nähtav

Sügistalvise perioodi puhul tuletab Tööinspektsioon meelde, millised ohud kaasnevad hämaras või pimedal ajal töötamisel ja kuidas võimalikke õnnetusi vältida.

"Igal aastal juhtub mit­meid raskeid tööõnnetusi, milles osa süüd lasub hä­maras või pimedal ajal töötegija halvas märgatavuses," kirjutab tööinspektor Andres Jõgiste inspektsiooni koduleheküljel. "Tüüpiline on sõi­duki või töömasina alla jäämine. Taolisi õnnetusi on võimalik vältida ohutusriietuse (märguriietuse) kasutuselevõtmisega."

Tööandja on kohustatud oma kulul andma töötaja­le isikukaitsevahendid ja tööriietuse, märgib Jõgiste. Ohutusriietusega varustab tööandja töötajaid siis, kui õnnetuse ohtu töökohas toimetajalt ei saa muude vahenditega vältida. Sageli esineb eksiarvamus, et ohutusriietuse kandmine on vaid soovituslik. Vastupidi, pimedal ajal töötamisel on ohutusriietuse kandmine lausa kohustuslik.

Töömasinate ja sõidukite läheduses liikuvate tööta­jate ohutuse tagamine on küllaltki problemaatiline, kirjutab autor. Õnnetuse vältimine sõl­tub otseselt sellest, kas sõidukijuht märkab lähe­duses liikuvaid töötajaid või mitte. Lähituledega sõi­tev autojuht märkab pime­dal ajal tänava ääres ohutusriietuseta töötajat umbes 40 m kauguselt, kusjuures ohutusriietusega töötaja on märgatav juba 150 m kauguselt.

Märgatavusele aitavad kaasa piisav valgustus või kohtvalgustid, transpordi-või ohutulede kasutamine ja võimalusel tööde ajastamine valgele ajale. Samuti on oluline riskide hindamine ja ohutus­riietuse valik. Riskianalüüsi alusel valitakse igale tööle ja olukorrale vastav ohutusriietus ning määratakse riietuse vajalik kaitsetase.

Ohutusriietuse valimisel tuleb arvesse võtta rõiva kasutusvajadus, näiteks tööasendid, töö mustus ja ilmastikuolud. Töörõivas­te värviks tuleb valida töökeskkonna foonist eristuv värv. Mida roh­kem riietuse värv erineb taustast, seda paremini on see märgatav. Ohutus­riietuse värvi valimisel tuleb arvestada töötaja märgatavusega nii valgel kui ka pimedal ajal. Valge või hele värvus eristub paremini päeval ja hämaras valguses. Tume värv neelab, st imeb endasse olulise osa valgusest.
Hästimärgatavas ohutusriietuses võib olla nn fluorestseerivat, peegeldavat või kombineeritud materjali.

Valgustpeegeldavad ma­terjalid peavad olema nähtavad rõivaste igal küljel, samas ei tohiks need raskendada töö tegemist. Peegeldava materjali pa­rim asukoht on võimali­kult madalal varrukal või säärel. Paigutades peegel­dava materjali piisavalt madalale säärele, väldime pimedal ajal ka petlikku kujutist, nagu hõljuks mingi ese õhus.
Tööandja peab tagama ohutusriietuse hoolduse ja korrashoiu.

"Tuleb märkida, et peegel­davad materjalid kuluvad kasutamisel ja kaotavad peegeldusvõime enne töö­riietuse enda lõpuni kulumist," väidab Jõgiste. "Varasemates standardites oli tootjal kohustus teavitada kaitserõivastuse lubatud pesukordade arvu. Uuendatud standardist on see nõue aga välja jäetud."

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255