Tööinspektsioon korraldas eile üle-eestilise ehituse sihtkontrolli, mil 22 tööinspektorit tegid ühe päeva jooksul kokku 91 kontrolli ja tuvastasid ehitustel 196 õigusaktide rikkumist, millest 37 olid nii ohtlikud, et töö tuli peatada või töövahendi kasutamine keelustada.
Ligi pooltel juhtudest peatati töö, sest töötajad ei kasutanud isikukaitsevahendeid, teatas Tööinspektsioon BNS-ile. 18 korral peatati töö, kuna oli oht kõrgustest kukkumiseks või ei kasutatud kaitsemeetmeid kukkumise vältimiseks.
Tööinspektsiooni tööohutuse peaspetsialisti Indrek Avi sõnul tuleb katuselt kukkumise ohu kõrvaldamiseks piirata katuseääred või anda vastavad isikukaitsevahendid, nagu kaitserakmed ja turvaköis. „Kiivri kandmine on kohustuslik kõikjal ehitusplatsil, kus on peavigastuse oht. Muudes kohtades määrab kiivri kandmise kohustuse peatöövõtja,” selgitas Avi.
Sihtkontrolli käigus tuvastati veel nõuetele mittevastavaid redeleid, tõstmise abivahendeid, elektrijuhtmeid ja töövahendeid, millel puudusid kaitsepiirded.
Avi sõnul on ehitusobjektidel jätkuvalt probleemiks liikumisteede ohutus ja olmetingimused. Samas on olmetingimused võrreldes sügisese ehitusplatside sihtkontrolliga paranenud. Kui septembris esines olmetingimuste rikkumisi ligi kolmandikul objektidest, siis seekord 15 ehitusobjektil.
Tööandja peab tagama, et isikukaitsevahendit kasutataks valmistaja antud kasutusjuhendi kohaselt ohtliku töö algusest kuni töö lõpetamiseni ning kontrollima selle kasutamist. Töötaja omakorda on kohustatud kasutama isikukaitsevahendit vastavalt kasutusjuhendile ja tööandja antud juhistele. Tööandjal on õigus ja ka kohustus korduvalt nõudeid rikkunud töötajat mitte tööle lubada.
Üheksa tööandja ehitusplatsil ei tuvastatud ühtegi rikkumist. „Heaks näiteks võib tuua inspektori kogemuse Skanska AS ehitusplatsil, kus enne platsile sisenemist inspektoreid ohutusalaselt juhendati. Sellega tutvustati ohte, mis esinesid konkreetsel ehitusplatsil,“ märkis Avi.
Läinud aastal juhtus ehitusvaldkonnas 351 tööõnnetust, millest kolm lõppes surmaga.