Sotsiaalminister Hanno Pevkur ütles neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, et seaduse eesmärk on aidata tööturult kõrvale jäänud inimesed võimalikult kiiresti tööturule tagasi ja et kõrvale jäänud inimeste töövõime taastuks võimalikult kiiresti. Seaduse eesmärk peab sotsiaalministri sõnul olema tööandjate motiveerimine töökeskkonna paremaks muutmiseks ning oma töötajate hoidmiseks, et tööõnnetusi ei juhtuks ja kutsehaigusi ei tekiks.
Esimese meetmena on kavas ühendada alaline ja ajutine töövõimetusskeem. Praegu korraldab ajutise töövõimetuse valdkonda haigekassa ja püsiva töövõimetuse valdkonda sotsiaalkindlustusamet.
Samuti on Pevkuri sõnul seaduse eesmärk ühendada tööõnnetuste ja kutsehaiguste regulatsioon.
"Valitsusel on selge arusaam, et kogu selle skeemi administreerimisel peab olema juhtiv üks asutus, kes tegeleb kogu selle perioodiga, kui inimene tööturult kõrval on," lausus Pevkur. Ta märkis, et praegu on vara öelda, milline asutus hakkab töövõimetusskeemiga tegelema, kuid kõige suurem potentsiaal on selleks ilmselt töötukassal.
Tema sõnul on valitsusel kavas kaasata kindlustusskeemide väljatöötamisse erakindlustus ja eelkõige tööõnnetusi silmas pidades. Tööõnnetuste puhul on vastutaja selgelt tuvastatav ja on võimalik selgemini piiritleda vastutust.
"Valitsus andis sotsiaalministeeriumile ülesande kirjutada eelnõu valmis ühe aastaga. Loodav kindlustusskeem peab asendama hetkel kehtivat soodistingimustel pensionide süsteemi ja väljateenitud aastate skeemi," lausus Pevkur.