20.04.2020 Esmaspäev

Võltsimine ja skeemitamine – töötasu hüvitise taotlemise kaks esimest nädalat

Esimese kahe nädala jooksul on olnud töötasu hüvitisest keeldumist ja avalduste läbi vaatamata jätmist tulnud ette pisut alla 50 asutuse puhul, teatas töötukassa kommunikatsiooni peaspetsialist Lauri Kool.

Läbi vaatamata ei jäeta niisama ühtki avaldust, seda tehakse reeglina kahel juhul: kui tööandja ei saada töötukassale palutud tõendeid või kui ta võtab mõne inimese osas avalduse tagasi.
Läbi vaatamata ei jäeta niisama ühtki avaldust, seda tehakse reeglina kahel juhul: kui tööandja ei saada töötukassale palutud tõendeid või kui ta võtab mõne inimese osas avalduse tagasi. Foto: Pixabay

Kuna avaldusi tuleb peale, osa neist on menetluses, osa ootel, siis täpset inimeste arvu, keda see puudutab, on raske öelda – viimase seisuga oli see number alla tuhande,

kommenteeris Kool.

Avalduse läbi vaatamata jätmise põhjused

Läbi vaatamata ei jäeta niisama ühtki avaldust, seda tehakse reeglina kahel juhul: kui tööandja ei saada töötukassale palutud tõendeid või kui ta võtab mõne inimese osas avalduse tagasi.

Hüvitisest keeldumise põhjused

Peamised põhjused on käibele mittevastamine ja kahele muule tingimusele kolmest mittevastamine. Paaril korral on olnud põhjus ka selles, et töötasu vähendamine ei ole toimunud märtsis, nagu on selgunud esitatud dokumentidest.

Põhilised eksimused:

  • Töösuhe lisatakse töötamise registrisse (TÖR) tagasiulatuvalt alates 01.03.2020, tihti tehakse selline kanne vahetult enne töötasu hüvitise (TH) avalduse esitamist.
  • Juhatuse liikmed sõlmivad endaga lepinguid, muudavad juhatuse liikme lepinguid, kanded tehakse reeglina vahetult enne TH avalduse esitamist. Endale nad palka kunagi maksnud ei ole.
  • Ei näidata töötaja õiget töökoormust – TÖR näitab muud kui see, mis on avaldusele märgitud. Seda ei esine suurte ettevõtetega, kuid seda kasutavad ära ka juhatuse liikmed, kes on endale regulaarelt näiteks iga kuu 200 eurot palka maksnud.
  • Muudetakse tagasiulatuvalt töötajate töötasu andmeid, muutes töötasu suuremaks. Siin on kaks gruppi: juhatuse liikmed, kes on endale väikest palka maksnud, ja tööandjad, kes on tahtlikult MTA-le töötasusid väiksemana deklareerinud, saavad aru, et nüüd tuleks see välja ning muudavad tasud õigeks.
  • Fabritseeritud dokumendid. Näiteks: tööandja teatab 28.02.2020 töötajale, et vähendab tema palka seoses riigis välja kuulutatud eriolukorraga. Eriolukord kuulutati välja siiski alles 12.03.2020. Selliseid juhtumeid on olnud päris palju.
  • Töötajate töötasu on küll vähendatud, aga alates 01.04.2020, hüvitist taotletakse aga märtsi eest.
  • Tööandjad ei maksa välja töötajatele 150 eurot. Oleme saanud töötajatelt sellekohast tagasisidet.
  • Tööandja laseb kõikide töötajate hüvitised kanda ettevõtte kontole.

Skeemitamisest

Iga süsteemi maailmas püütakse panna proovile ja ära kasutada, kindlasti on see nii ka töötasu hüvitisega. Selle hüvitise tugevus seisneb selles, et skeemitamiseks peavad tööandja ja töötaja koos tegutsema – taotluse esitab tööandja ( kel on ka oma osalus vaja maksta) ning raha saab töötaja. Kui avastatakse pettus, nõutakse hüvitis tagasi tööandjalt. Seega peavad petuskeemi kavandajad väga hästi läbi saama ja seda veel pikemat aega pärast hüvitise saamist,

selgitas Lauri Kool.

Ta lisas, et hüvitisel on ka maksimumsuurus, seega ei saa kindlasti petta välja miljoneid. Lisaks ei saa koondada hüvitise saanud töötajat hüvitise saamise kuul ja sellele järgneval kuul. „Seega tuleb mõelda, kas skeemitamisel on mõtet,“ arutles Kool.

Töötukassa kogub ka laekuvat infot pettuste kahtlustest ja kontrollib seda. Vihjeid on tänaseks ka saabunud. Neid hetkel veel uuritakse.

„Tagasinõuet pole veel küsitud, alles kaks nädalat on see asi töös olnud ka,“ lausus Kool, kes jagas ka soovitusi töötasu hüvitist taotlevatele tööandjatele.

  • Avaldusega tuleb kaasa panna kõikide uuemate töötajate (kes on töötanud vaid paar kuud) töölepingud.
  • Kui üheks kriteeriumiks on valitud käibekriteerium, siis tuleb kohe lisada mõlema aasta käibedeklaratsioonid. Käibe märkimisel avaldusele ei tohiks panna prognoositavat käivet, vaid tegelik number.
  • Töötasu vähendamise teated peavad olema korrektselt vormistatud (sh peab olema 2 nädalat enne töötajat teavitatud).
  • Välisriigi pangakontode puhul tuleb valida väga täpselt nii panga nimi kui ka SWIFT-kood, sest muidu tuleb makse tagasi. Samuti peab töötaja nimi olema korrektselt sisestatud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255