VKG taaskäivitab kaks Kiviter-tehnoloogial töötavat põlevkiviõli vabrikut ehk 4. ja 5. gaasigeneraatorjaama, mille tegevus oli rekordiliselt madala naftahinna tõttu jooksva aasta algusest konserveeritud. Kontserni meeskonda kutsutakse tagasi ligi 350 inimest, teatas firma.
"Konserveeritud vabrikute taaskäivitamine on põhjalikult kaalutletud otsus, mis toetub kontserni sisemistele finantsarvutustele ning valitsuse poolt näidatud reaalsetele sammudele luua paindlik maksusüsteem, mis võtab arvesse muutlikku nafta maailmaturu hinda," ütles VKG juhatuse esimees Ahti Asmann.
"Loodame, et sektori ettevõtete ning riigi vaheline konstruktiivne dialoog jätkub ning et selle tulemusena luuakse uus toimiv maksusüsteem, mis toetab Eesti põlevkiviõli konkurentsivõimet maailmaturul ja tagab riigile pikaajalise maksutulu,“ lisas ta.
Asmann tõi välja, et tagasihoidlikku optimismi annab äritegevuste planeerimisel ka maailma kütusteturu jätkuv aeglane paranemistrend. "Konserveeritud vabrikute taaskäivitamine kajastub positiivselt kontserni töötajaskonna arvus, mis suureneb ligikaudu 350 töökoha võrra. Eelkõige pakume tööd meie endistele töötajatele, kellest paljudega on tänaseks eelkokkulepped juba olemas,“ märkis ta.
Taaskäivitamiseks vajalikke ettevalmistustöid ning kõikide süsteemide põhjalikku kontrolli on juba alustatud. Vabrikute töö stabiilne täisvõimsus loodetakse saavutada septembri alguseks, vahendas BNS.
Valitsus kiitis juuni lõpus heaks keskkonnaministri määruse, millega langetatakse tagasiulatuvalt põlevkivi ja turba kaevandusõiguse tasusid, leevendamaks madalast naftahinnast tingitud kriisi põlevkivisektoris.
Määruse mõjul väheneb hinnanguliselt riigi poolt teenitav kaevandusõiguse tasu aastatel 2015-2017 55,3 miljonit eurot ja seni enammakstud tasu tagastatakse tagasiulatuvalt ettevõtjatele. Samas kui energiahinnad peaksid vahepeal maailmaturul taastuma, võiks riigi poolt saamata jääv tulu väheneda.