Eesti teadus saab Euroopa majanduspiirkonna programmist üle 8 miljoni
Euroopa majanduspiirkonna finantsmehhanismide programmi maht koos Eesti riigi kaasfinantseeringuga on 8,4 miljonit eurot, millest välisabi on 7,1 miljonit eurot. Programm kestab 2021. aastani, teatas haridus- ja teadusministeerium (HTM).
Haridus- ja Teadusministeeriumi teadusosakonna juhataja Katrin Pihor märkis, et Eesti teadlastel on nüüd hea võimalus kaasata oma uurimisteemadesse Läti, Leedu, Norra, Islandi ja Liechtensteini partnereid. "Balti teaduskoostöö programmi esimene taotlusvoor on kavas avada juba tänavu sügisel," sõnas Pihor.
"Uuest programmist võidavad teadusasutused ja kõrgkoolid, samuti üliõpilased, õppejõud ja teadlased. Toetused annavad kindlasti hoogu juurde teadlaste ja õppejõudude mobiilsusele ning tudengite õpirändele," lisas Pihor.
Eraldatav toetus jaguneb mitmete tegevuste vahel, millest suurim osa – ligikaudu 6 miljonit eurot on mõeldud teaduse koostööprojektideks. Toetatakse projekte, kus vähemalt üks partner on Norrast, Islandilt või Liechtensteinist ning vähemalt üks partner Lätist või Leedust.
Lisaks saavad kõrgkoolid taotleda toetust oma töötajate õpirändeks, õppekavade arendamiseks ning kõrghariduse koostööprojektideks. Kõrghariduse valdkonna tegevusteks on kavandatud 1,3 miljonit eurot.
Programmist toetatakse ka norra keele ja kirjanduse lektori palkamist Tartu Ülikooli ning kaasava hariduse õppekava arendamist Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooli koostöös.
Kõrgharidusega seotud tegevused viib ellu SA Archimedes, teaduskoostööga seotud tegevuste elluviija on SA Eesti Teadusagentuur.
Euroopa majanduspiirkonna finantsmehhanismide kasutamiseks sõlmiti 2017. aasta mais vastastikuse mõistmise memorandum Eesti, Norra, Islandi ja Liechtensteini vahel.
Toetuse peamine eesmärk on aidata kaasa majandusliku ja sotsiaalse ebavõrdsuse vähendamisele Euroopa majanduspiirkonnas ning tugevdada kahepoolseid suhteid doonorriikide ja abisaajariikide vahel esmatähtsates valdkondades, mille hulka kuuluvad ka haridus ja teadus.