18.03.2021 Neljapäev

Euroopa Liidus piiratakse ohtlikke aineid imikute ja laste ühekordsetes mähkmetes

Euroopa Kemikaaliametis arutatakse ettepanekut piirata mähkmete koostises sisalduvaid kahjulikke aineid nagu polütsüklilised aromaatsed süsivesinikud (PAH), furaanid, dioksiinid, polüklooritud bifenüülid (PCB) ja formaldehüüd.

Mähkmete kandmisest tulenev kõige levinum ja tuntum nahahaigus on mähkmedermatiit.
Mähkmete kandmisest tulenev kõige levinum ja tuntum nahahaigus on mähkmedermatiit. Foto: pixabay

Mähkmete koostisesse satub ohtlikke aineid tootmisprotsessist või need sisalduvad sageli ka Euroopa Liitu imporditud tooraines, mida kasutatakse mähkmete tootmisel. Tahtlikult lisatakse enamasti ainult parfüüme ja lõhnaaineid.

Mähkmete kandmisest tulenev kõige levinum ja tuntum nahahaigus on mähkmedermatiit. Piiramist vajavad kemikaalid on aga muuhulgas vähki tekitavate, reproduktiivtoksiliste ja neurotoksiliste omadustega ning selliste võimalike tervisemõjude vältimiseks tuleb kaaluda Euroopa Liidu ülest piirangu seadmist kahjulike ainete sisaldusele mähkmetes.

Terviseamet kutsub kõiki huvitatud isikuid ja sidusrühmi osalema antud piirangu ettepaneku avalikul arutelul: https://echa.europa.eu/et/restrictions-under-consideration/-/substance-rev/27044/term. Samal lingil saab esitada kommentaare ja jälgida kavandatava piirangu ettepaneku kulgu arutelude eri etappides.

Kuni 21.06.2021 oodatakse kommentaare, muu hulgas seoses:

  1. Kas mõnda piirangu ettepanekus nimetatud ainet lisatakse tahtlikult mähkmete tootmisel. Millised on nende ainete päritolu allikad. Milliseid meetmeid juba rakendatakse sisalduse vähendamiseks mähkmetes?
  2. Millised võimalikud kulud kaasneksid ettevõtetel kavandatava piirangu jõustumisel?
  3. Kas on olemas biomonitooringu andmeid ohtlike ainetega kokkupuute kohta mähkmete kaudu?
  4. Millised analüütilised meetodid oleksid sobivad piirangu ettepanekus nimetatud kontsentratsioonide määramiseks?
  5. Kas on kommentaare piirangu ettepanekus kasutatud riskihindamise metoodika kohta?

Euroopa Kemikaaliameti riskihindamise ja sotsiaal-majandusliku analüüsi komitee võtavad avalikul arutelul saadud teavet arvesse ja teevad oma arvamuse piirangu ettepaneku kohta kättesaadavaks 2021. aasta lõpuks, seejärel teeb komisjon otsuse piirangu kehtestamise kohta Euroopa Liidus.

Avalike arutelude info terviseameti veebilehel: www.terviseamet.ee/et/kemikaaliohutus-tooteohutus/avalikud-arutelud

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255