Kaubanduskoda tegi ka juba 3. veebruaril ettepaneku leevendada sarnaselt tervishoiutöötajatega isolatsioonis viibimise nõudeid nende töötajate osas, kes töötavad elutähtsa teenuse osutaja juures.
"Anname teada, et vajadus isolatsioonis viibimise nõuete paindlikumaks muutmiseks on jätkuvalt olemas, sest ka viimase kahe nädala jooksul oleme saanud paljudelt ettevõtjatelt teateid selle kohta, et töötajate haigestumine COVID-19-sse on endiselt väga kõrge ning seetõttu on ettevõtjatel probleeme oma tegevuse jätkamisega järjest enam," seisab kirjas.
"Kuna hetkel ei ole ette näha, et haigestumine COVID-19-sse väheneks järgmistel nädalatel märgatavalt, siis oleme jätkuvalt seisukohal, et isolatsioonis viibimise nõudeid tuleb esimesel võimalusel muuta paindlikumaks sarnaselt tervishoiutöötajatega," jätkab kiri.
Koda näeb nõuete leevendamise vajadust olukorras, kus töötajal ei ole olnud haigussümptomeid või on need olnud väga kerged või möödunud.
Isolatsiooninõudeid võiks kaubanduskoja hinnangul muuta leebemaks selliselt, et töötaja võib kokkuleppel tööandjaga naasta oma tööülesannete täitmise juurde, kui töötaja COVID-19 haiguse sümptomid on kadunud või taandumas ning nii töötaja kui ka tööandja kasutavad kõiki terviseameti kehtestatud meetmed nakkushaiguse leviku tõkestamiseks.
Seega oleks isolatsiooninõuete leevendamine töötajate ja tööandjate jaoks võimalus, mitte kohustus. Muudes tegevustes jääksid töötajatele praegused piirangud endiselt kehtima. Täiendavalt oleks koja hinnangul mõeldav siduda isolatsiooninõude leevendamine ka näiteks tõhustusdoosi saamisega või mõne teise eeltingimusega.
Arvestades aga viiruse niivõrd massilist levikut ja vajadust tagada majanduse toimivus ning oluliste teenuste ja kaupade inimestele kättesaadavus ka edaspidi, on meie hinnangul paratamatu, et vajalik oleks tervikuna otsustada, kas üldist kümnepäevast isolatsiooniperioodi saaks lühendada näiteks selliselt, et positiivse testitulemusega, kuid sümptomiteta inimene, võiks kohaseid kaitsemeetmeid kasutades naasta töökohustusi täitma pärast seda kui positiivsest testi tulemusest on möödunud kaks kuni kolm päeva.
Samuti võiks koja meelest otsustada, kas sümptomite esinemise korral oleks võimalik lubada inimesed töökohustusi täitma siis, kui viimastest sümptomitest on möödunud samuti vähemalt kaks kuni kolm päeva, ja sellel ajal pole olnud ühtegi COVID-19-le viitavat sümptomit, ning tingimusel, et kohaseid kaitsemeetmeid rakendatakse ning mitte lähtuda enam sellest, et kümne päevane karantiin on igas olukorras kohane.
Isolatsiooninõuete leevendamine aitaks kaubanduskoja hinnangul teatud juhtudel leevendada suurt tööjõupuudust ning võimaldaks ettevõtjatel jätkata oma igapäevast tegevust. Samuti väheneks muudatuse abil risk, et töötajate suure haigestumise tõttu jääks ühiskonna jaoks kriitilise tähtsusega toode, näiteks toiduained, tootmata või teenus, näiteks kaugküte, osutamata.
"Eeltoodud põhjustel teeme taaskord ettepaneku leevendada isolatsioonis viibimise nõudeid sarnaselt tervishoiutöötajatega. Kui hetkel ei ole teatud põhjustel võimalik leevendust teha kõikide töötajate või tööandjate osas, siis palume erisus kehtestada kitsamalt, näiteks elutähtsa teenuse osutaja töötaja või kriitilist funktsiooni täitva töötaja osas," lõpetab kiri.