Hasartmängumaksude muudatused Eestis
Eesti hasartmängumaastik on suur ja lai, jagunedes erinevateks kategooriateks. See tähendab, et suur osa elanikest puutub mingil määral hasartmängudega kokku. Kõige populaarsemad on slotimasinad ja mängulauad, mida leidub kasiinodes üle kogu Eesti. Samuti on väga levinud kaubandusest ostetavad loteriipiletid ja kraapekaardid, mida tihti ei peeta klassikaliseks hasartmänguks, kuid mida seaduse kohaselt siiski hasartmängudeks liigitatakse.Eestlasi tõmbab hasartmängumaastikule eelkõige võiduvõimalus ning asjaolu, et Eestis kehtivate seaduste järgi ei pea mängijad oma võitudelt tulumaksu maksma. See tähendab, et kui mängija võidab, võib ta kogu summa ilma maksekohustuseta enda kontole kanda. Seaduse järgi lasub tulumaksu maksmise kohustus hoopis hasartmängu korraldajal. See loob mängijatele soodsa keskkonna ja kindlustunde, et kõik nende võidud jõuavad täies mahus nende pangakontole, ilma hilisemate maksunõueteta.
Eesti hasartmänguseadus sätestab, et hasartmängu asutused maksavad maksudena protsendi oma tulust riigile. Suur osa sellest rahast suunatakse erinevatesse riiklikesse ja kohaliku omavalitsuse programmidesse, mis võivad hõlmata näiteks sotsiaalprogramme, kultuuri ja spordi toetamist. Need maksud aitavad riigil teenida täiendavat tulu, mida kasutatakse avalike teenuste ja toetuste finantseerimiseks.
2023. aastal tehti oluline muudatus hasartmängumaksude osas. Otsustati tõsta hasartmängumakse kahes etapis. Esimene maksumäärade tõus jõustus 2024. aasta jaanuaris, kusjuures järgmine tõus on kavandatud 2026. aasta alguses. Need muudatused on suunatud riigi täiendavate tulude suurendamisele, samas võib see mõjutada ka hasartmänguturu dünaamikat, kuna kõrgemad maksud mõjutavad hasartmänguettevõtete kasumlikkust ja investeerimisvõimalusi.
Parimad hasartmängu veebilehed Eestis negatiivseid mõjusid ei tunne
Eesti hasartmängumaastik on läbi teinud mitmeid muutusi, kuid veebipõhiste hasartmänguplatvormide populaarsus jätkab jõulist kasvu. 2023. aastal vastu võetud maksumäärade tõus on küll suurendanud hasartmängu korraldajate maksukoormust, kuid ei paista online kasiinode tegevust või nende populaarsust oluliselt mõjutavat.Alates 2024. aasta jaanuarist tõsteti kaughasartmängu ja toto maksumäära 1%, jõudes 6%-ni, ning loteriide maksumäära tõsteti 4%, mis teeb kokku 22%. Kuigi need maksutõusud on olulised, ei ole need pärssinud online kasiinode kasvu ega mängijate arvu. Hasartmängude ülevaateportaal plainenglish.io kohaselt pakuvad parimad hasartmängu veebilehed Eestis endiselt rikkalikke boonuseid ja meeldivat mängukogemust. Nii Eesti kui ka Soome mängijate arv, kes eelistavad Eesti litsentsiga online kasiinosid, on stabiilselt kõrge.
Maksumuudatused, mida Eesti Maksu- ja Tolliamet (EMTA) on rakendanud, on küll suurendanud online kasiinode kulusid, kuid see ei ole mõjutanud nende suurt populaarsust. Veebipõhised platvormid on paindlikud ja suudavad muutustele kiiresti reageerida, pakkudes mängijatele uusi ja põnevaid lahendusi. Näiteks on online kasiinod tuntud oma rikkalike tervitusboonuste, tasuta keerutuste ja lojaalsusprogrammide poolest, mis hoiavad mängijaid tagasi tulemas.
Maksumuudatuste detailid EMTA andmetel:
- Õnnemängu korraldamisel mänguautomaadil tuleb tasuda 300 eurot ühe mänguautomaadi kohta ning lisaks 10% mänguautomaatidel tehtud panustest laekunud summast, millest on maha arvatud võidud.
- Mängulaua korraldamisel õnnemänguks on maksumäär tõusnud 1406 euroni ühe mängulaua kohta (eelnevalt oli see 1278,23 eurot).
- Kaughasartmängu ja osavusmängude puhul on maksumäär tõusnud 6%-ni tehtud panustest laekunud summast, millest on maha arvatud võidud (eelmine määr oli 5%).
- Õnnemänguturniiride korraldamisel on maksumäär samuti tõusnud 6%-ni, seda nii turniiride kui ringmängude puhul.
- Toto korraldamisel on maksumäär tõusnud 6%-ni (varem oli 5%).
- Loteriide korraldamisel on maksumäär tõusnud 22%-ni loteriipiletite müügist saadud summast (eelnevalt 18%).
- Osavusmängu korraldamisel mänguautomaadil tuleb tasuda 32 eurot ühe mänguautomaadi kohta (eelmine aasta oli see 31,95 eurot).
- Kaubandusliku loterii puhul on maksumäär tõusnud 22%-ni võidufondi summast (eelmine määr oli 18%).
Nende muudatuste eesmärk on suurendada riigi maksutulusid, kuid veebikasiinode tegevust ja populaarsust need otseselt ei mõjuta. Eesti hasartmängutööstus on edukalt suutnud kohaneda uute maksumääradega, säilitades mängijatele atraktiivse ja turvalise keskkonna.
Samal ajal kui online kasiinode populaarsus tõuseb, on füüsilised kasiinod raskustes. Eestis on hetkel vaid 51 füüsilist kasiinot, ning ainuüksi eelmine aasta sulges 5 kasiinot oma uksed. Füüsiliste kasiinode arv ja tulu on viimastel aastatel märgatavalt langenud, kuna üha enam mängijaid eelistab veebiplatvorme. Maksemäärade tõus ja elukalliduse kasv on teinud füüsiliste kasiinode tegevuse keerulisemaks ning järgmise paari aasta jooksul võib eeldada, et nende arv väheneb veelgi.
Hasartmängust saadud tulu deklareerimine
Nagu ka eelnevalt mainisime on Eestis hasartmängu võidud mängijatele tulumaksuvabad, mis tähendab, et mängijad ei pea oma võite deklareerima ega neilt makse maksma. See on oluline eelis, mis muudab Eesti hasartmängumaastiku eriti atraktiivseks. Küll aga on sellel süsteemil üks oluline tingimus: mängija võidud peavad pärinema hasartmängupakkujalt, kellel on EMTA poolt väljastatud hasartmängulitsents. Ainult selliste pakkujate puhul on võidud tulumaksuvabad, kuna hasartmänguseaduse kohaselt maksab mängija eest tulumaksu hoopis hasartmängu korraldaja.Eesti litsents tagab, et hasartmängu pakkuja järgib kohalikke regulatsioone, tegutseb turvaliselt ja läbipaistvalt ning täidab oma maksekohustusi. See annab mängijale kindluse, et tema õigused on kaitstud ja mängukeskkond on usaldusväärne. Litsentsi olemasolu saab kontrollida EMTA kodulehel, kus on kirjas kõik Eestis litsentseeritud hasartmängupakkujad.
Siiski on mängijatel võimalus mängida ka rahvusvahelistel online platvormidel, mis ei oma Eesti hasartmängulitsentsi. Sellistel platvormidel saadud võidud ei ole tulumaksuvabad, kuna neilt pole makse Eesti riigile tasutud. Seetõttu tuleb nendel veebilehtedelt teenitud võidud deklareerida tuludeklaratsioonis. Mängijad peaksid hoolikalt jälgima oma hasartmängutulusid ja -kulutusi, et esitada korrektne tuludeklaratsioon ja vältida hilisemaid probleeme maksudega. Lisaks võib see mängukogemus olla riskantsem, kuna sellistel veebilehtedel ei pruugi kehtida samad turvastandardid ja regulatsioonid nagu Eesti litsentsiga kasiinodes.
Samuti tasub arvestada, et kui mängijal tekib konflikt näiteks platvormiga, mis keeldub võite välja maksmast, siis EMTA ei saa sellisel juhul mängija kaitseks sekkuda. Eesti litsentsiga kasiinode puhul on mängijad aga paremini kaitstud, sest riik reguleerib ja jälgib nende kasiinode tegevust. Seega on Eesti litsentsiga kasiinodes mängimine mitte ainult tulumaksuvaba, vaid ka turvalisem ja usaldusväärsem valik.
Tulumaksuvabad hasartmängud Eestis:
- Online kasiinomängud: Eesti litsentsiga online kasiinodes mängitud mängud, sealhulgas slotid, blackjack, rulett, pokker ja teised lauamängud. Kõik võidud on mängijatele tulumaksuvabad, kuna kasiino maksab riigile vajalikud maksud.
- Spordiennustused (toto): spordiennustused, mida korraldavad Eesti litsentsiga hasartmänguoperaatorid. Ennustusi saab teha paljudel spordialadel, ning võidud on tulumaksuvabad.
- Loteriid: Eesti loteriioperaatorite, nagu näiteks Eesti Loto, korraldatavad mängud, sealhulgas Bingo Loto, Eurojackpot, Viking Lotto ja Keno. Kõikide nende mängude võidud on maksuvabad.
- Pokker: Eesti litsentsiga kasiinodes ja online pokkeritubades mängitud pokkerimängud ja -turniirid. Mängijad ei pea oma pokkerivõite deklareerima, kui need on saadud Eesti litsentsiga pakkuja kaudu.
- Bingo: Eestis litsentseeritud pakkujate korraldatud bingomängud, olgu need siis füüsilistes mängusaalides või online kasiinodes. Võidud on mängijatele maksuvabad.
- Kraapekaardid: Eesti litsentsiga operaatorite pakutavad füüsilised ja digitaalsed kraapekaardid, mis on saadaval nii kauplustes kui ka online kasiinodes. Kõik võidud on maksuvabad.
- Turniirid ja osavusmängud: Eesti hasartmängulitsentsiga korraldatud osavusmängud ja turniirid, kus mängijad võistlevad üksteisega. Võidud on tulumaksuvabad, kuna korraldaja maksab riigile maksud.