Luminor: pensionikogujad investeerivad liiga konservatiivselt
Teise sambaga liitumine on Eestis kohustuslik ja kui jätta fondivalik tegemata, siis suunatakse inimese raha igakuiselt just konservatiivsetesse fondidesse. Olli Enqvist ütles Luminori pressiteate vahendusel, et see teeb talle tõsiselt muret.
"Kahtlustan, et otsuse võivad tegemata jätta just need noored, kes alles tulevad tööjõumaastikule ja kui nende eest on tehtud otsus olla oma teise sambaga konservatiivses fondis, siis on nad vales kohas. Kui nad on seal näiteks kuni 35. eluaastani, siis ei õnnestugi neil riske võtta. Aktsiaturgudesse investeerimine võiks olla pikaajaline otsus ja just pikaajaliselt on võimalik siit ka teenida. Kui aktsiaturgusid vaadata, siis pole vahet, kas osta tipust või põhjast. Kui sa seda üldse ei tee, siis raha lihtsalt kontol hoides kaotad kindlasti," märkis Enqvist.
Eesti teise samba fondide maht on tänase seisuga kokku ligi 4 miljardit eurot. Luminor Pensions juht Angelika Tagel märkis, et seni on inimesed tõepoolest valinud pigem konservatiivsemat portfelli ja seetõttu pole ka tootlused väga kõrged olnud.
"Pensioni teise samba rahast 83 protsenti koguneb Eestis fondidesse, mis investeerivad vähem kui pool oma varadest aktsiatesse. Samas, kui vaadata kolmandat sammast, siis selle maht on ligi 400 miljonit. Võrreldes teise sambaga on see peaaegu kümme korda vähem, aga tegelikult võiks see olla kordades suurem, eriti kui arvesse võtta seda, et eesmärk võiks olla oma tuleviku heaolu kasvatada," sõnas Tagel.