"Looduskaitsele tuleb hea aasta ja eelarvega võib rahul olla. Eks keskkonna olukord on oluline osa sellest, et inimesed tunneksid ennast Eestis hästi ja turvaliselt," ütles keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus.
Keskkonnaministri sõnul on järgmisel aastal keskkonnavaldkonna kaks kõige olulisemat märksõna looduskaitse ja kaasaegsed tehnoloogiad. "Kaua oma järge oodanud looduskaitse kõrval on järgmisel aastal meie tehtud investeeringut võimalik kõigil ka Tallinna tänavatel näha ja kasutada – riigile ligi 60 miljonit eurot maksma läinud kaasaegsed ja säästlikumad trammid jõuavad Tallinna tänavatele. Ka saab valmis seitsmes linnas väljavahetatav tänavavalgustus," selgitas Pentus-Rosimannus.
Keskkonnaministeeriumi eelarve on tuleval aastal 189,1 miljonit eurot. Kui arvestada ministeeriumi valitsemisala riigituludest tehtavaid ehk välisrahadega mitteseotud kulutusi, kasvab ministeeriumi eelarve võrreldes möödunud aastaga 3,6%.
Otsestele looduskaitselistele tegevustele lisaks investeeritakse ka saastunud alade ja veekogude korrastamisse ning tehakse korda Kukruse kaevandusjäätmete hoidla. Algab Punase raamatu uuendamine, et selgitada välja ohustatud ja väheuuritud liikide olukord.
Ressursside kokkuhoiuks aitab ministeerium vahetada iganenud tehnoloogiaid kaasaegsemate ja säästlikumate vastu. Järgmisel aastal saavad valmis tänavavalgustuse väljavahetamise projektid, kus uue energiasäästliku tänavavalgustuse saavad Haapsalu, Jõhvi, Keila, Kuressaare, Paide, Valga ja Võru. Kokku vahetatakse välja kogu tänavavalgustuse süsteem, mis on vanem kui 5 aastat.
Endiselt on tähelepanu all ka puhas joogivesi kõigile Eesti elanikele ning reovee nõuetekohane puhastamine. Selleks investeeritakse veeprojektidesse 27 miljonit eurot. Lisaks on lõppemas ligi 100 eelmise perioodi veeprojekti – teiste hulgas näiteks mahukas Narva veeprojekt -, mis toovad puhtama joogivee 300 000 inimesele.
Järgmine aasta muudab tänavapilti Tallinnas, sest kohale hakkavad saabuma uued trammid, mille tänavatele toomisesse on riik investeerinud ligi 60 miljonit eurot. Esimene uus tramm jõuab Tallinnasse juba tänavu novembris ning ülejäänud 19 trammi saabuvad tuleval ja ületuleval aastal. See on osa eesmärgist tuua kõik Tallinna trammiliinid eelmisest sajandist kaasaega ning pikendada trammiliin kuni lennujaamani.
Kaitsealade taristusse, nagu loodusrajad ja vaatetornid, suunatakse 2 miljonit ning keskkonnateadlikkusse ligi 4,5 miljonit eurot. Kui eelmisel aastal käisid eestlased looduses 1,7 miljonit korda, siis tuleval aastal on eesmärk tõsta see number 1,9 miljoni korrani.