Uue nimega on jõutud soetada tasse, näomaske, märkmikke ja pastakaid, samuti osteti eraisikult ära tervisekassa domeen. Kaks ja pool aastat tagasi tekitas elavat vastukaja haigekassa nimevahetuse kava, mis pidi maksma 200 000 eurot. Imagoloog Aune Past hindas toona, et rahast rääkides ei alustata mainekujundusega õigest otsast, sest inimesed ei saa aru, milleks muutust vaja on.
Eesti Puuetega Inimeste Koja esimehe Anneli Habichti hinnangul ei ole uus nimi halb, aga kui lähiajal ei järgne ametlikku nimemuutust, siis selgemaks asi ei lähe. «Nagunii on bürokraatlik maailm inimese jaoks raske,» sõnas ta. «Sassi lähevad Tallinna linna ja riigi terviseamet, siis on meil ravimiamet ja haigekassa, nüüd lisandub tervisekassa.»
Haigekassa koduleht näeb välja nagu varem, ka logo ja e-posti aadressid on endised.
Vandeadvokaat Ants Nõmper ei pidanud probleemiks, kui kõik tervisekassa seost haigekassaga ei mõista.
Ilmselt on neil, kes lehti ei loe, ka muid muresid, kui tervist edendavates sõeluuringutes osaleda. Usun, et uuringutest osavõtjatel on nii palju arusaamisvõimet küll, et tegu on ühe ja sama asutusega.
Samas tervitas Nõmper nimevahetust, mis rõhutab tervist, mitte haigust.
Kuigi uus nimi eeldab seaduse muutmist, leidis ta, et alati ei pea seda ära ootama. Maksumaksjate liit omistas kaks aastat tagasi haigekassale maksumaksja vaenlase tiitli, sest tõeliste probleemide lahendamise asemel hakati tegelema nimevahetusega. Juhatuse liikme Lasse Lehise sõnul pole liidu seisukoht vahepeal muutunud.
«Kui tervisekassa mõte on paralleelselt näiteks terviseedenduses teise nime kasutamine, et olla üldsusele paremini märgatav, siis selle vastu me ei ole,» märkis Lehis.
Eeldatavasti ei too see kaasa lisakulu. «Kui aga eesmärk on varjatud kujul nimemuudatus ära teha ja lõpuks seada seadusandja fakti ette, et raha on kulutatud ja seaduse muutmisest ei ole pääsu, siis see on igal juhul taunitav.»
Vastvalitud riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Siret Kotka Keskerakonnast selgitas, et tervisevaldkonna lähikuude peamine ülesanne on koroonakriisi ületamine ja haigekassa nimevahetuse küsimusega nemad praegu ei tegele.
«Haigekassa ametlik nimi on endiselt Eesti Haigekassa,» teatas sotsiaalministeeriumi meediasuhete nõunik Eva Lehtla ja lisas, et vähemalt tänavu kevadel ministeerium teemaga edasi ei lähe.