Huvitav on see, et laenulepingust ei andnud teada Ungari valitsus ise, vaid sellest kirjutas esimesena kohalik ärileht Portfolio, tuginedes avalikult kättesaadavatele andmetele.
Budapest võttis kolmeks aastaks ujuva intressiga laenu Hiina pankadelt 19. aprillil, selgub Ungari valitsusametkonna veebiküljelt.
"Ühe miljardi euro suurune laeunleping Hiina Arengupanga, Hiina Eksport-Import Panga ja AS Hiina Panga Ungari haruga rahastab muude projektide hulgas ka taristu- ja energiaarendusi," ütles ametkond uudisteagentuurile AFP saadetud avalduses.Kaheksa päeva eest teatas Ungari valitsus, et lükkab edasi olulises mahus riigi investeeringuid kesise kasvu ja EL-i kinnipeetava raha tõttu.
Brüssel külmutas umbes 20 miljardit eurot Euroopa Liidu raha seoses selle Kesk-Euroopa riigi üha kehvema vastavusega ühenduse demokraatlikele standarditele.
Ungari võlakoorem on hetkel 4,5 protsenti sisemajanduse kogutoodangust, mis on kõrgem kui Euroopa Liidu kolme protsendi suurune piirang.
Juunis võimaldas Euroopa Komisjon Ungarile ja veel kuuele liikmesriigile ülemäärase puudujäägi protseduuri.
Ungari vastuoluline rahvuslasest peaminister Viktor Orbán, kelle riik asus kuu algul EL-i juhtima, on pidevalt tülis Brüsseliga erinevate arusaamade tõttu normaalsetest õigusriigi põhimõtetest.
Samal ajal on Orbán pidanud juba alates võimule tõusmisest 2010. aastal tähtsaks idasuunalist avatud välispoliitikat, püüdes leida üha tihedamaid sidemeid nii Hiina, Venemaa kui ka teiste Aasia riikidega.
Hiina president Xi Jinping käis mais Budapestis, kui viibis oma Euroopa ringreisil, ning Orbán tegi juuli alguses vastuvisiidi Pekingisse, nimetades oma ringkäiku rahumissiooniks eesmärgiga püüda astuda samme Ukraina sõja lõpetamiseks.
Kesk-Euroopas asuv 9,6 miljoni elanikuga riik on meelitanud alates 2022. aastast suuri Hiina investeeringuid, millest enamik on seotud akutehnoloogia ja elektrisõidukite tootmisega.
Ungari valitsus uhkeldab umbes 15 miljardi eurose investeeringuga, mida kommunistlik suurriik on teinud erinevatesse projektidesse nende maal.
Ungari võttis varasemalt Pekingilt 917 miljoni dollari suuruse laenu suure kiirusega raudteeprojekti rahastamiseks Budapesti ja Serbia pealinna Belgradi vahel. Projekt on graafikust maas ning on osa Xi ambitsioonikast Vöö ja Tee taristulisest hiigelettevõtmisest.
Kuigi valitsus väidab, et Ungari saab kasu oma partnerlusest Hiinaga, on opositsiooni kriitka keskmes mure, et sellega kaasnevad vähene läbipaistvus ja korruptsioon. Samuti süüdistab opositsioon, et sellised projektid rikastavad vaid Orbáni lähikondseid.