Ratas: pensioneid tuleks tõsta 60-70 eurot
"1. aprilli plaaniline pensionitõus on 6,3 protsenti, millega kasvab pension 416 eurolt 442 eurole. Millest aga mina ja ka Keskerakond räägib, on see, et lisaks tuleks panna 60 kuni 70 eurot juurde, et tuua keskmine vanaduspension suhtelisest vaesusest välja," ütles Ratas Vikerraadio saates "Stuudios on peaminister".
Peaministri sõnul ei ole suhtelise vaesuse osas värskeid näitajaid, kuid 2016. aasta andmetel elas suhtelises vaesuses Eestis 276 000 inimest ehk 21,1 protsenti elanikkonnast. Ratase hinnangul on nende seas palju pensionäre.
Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb ütles eelmisel nädalal ajalehele Lääne Elu, et Keskerakonna üheks tähtsaimaks valimislubadusteks eelseisvatel riigikogu valimistel võib saada erakorraline, 100-eurone pensionitõus.
Ratas märkis, et kõik sellised täiendavad kulud nagu erakorraline pensionitõus vajavad lisaraha, kuid lahendus ei ole vaid see, kuidas olemasolev raha ümber jagada, vaid et seda tuleb ka juurde tekitada.
Eestis on statistikaameti andmetel käesoleva aasta seisuga 417 516 pensionäri kellest vanaduspensionäre on 305 610 inimest. Kui tõsta kõigi pensionäride pensioni 60-70 eurot kuus kuluks selleks umbes 300-350 miljonit eurot aastas. Kui tõsta vaid vanaduspensioni saajate pensione, läheks selleks umbes 220-260 miljonit eurot aastas.
Suhtelises vaesuses elavate inimeste hulk on statistiline näitaja, millega arvestatakse nende inimeste arvu, kelle sissetulekud jäävad Eestis alla 60 protsendi keskmiste sissetulekute taset.
2016. aastal oli 65-aastaste ja vanemate inimeste suhtelise vaesuse määr ligi 40 protsenti – kui mitte kõrgeim, siis üks suurimaid Euroopa Liidus, ütles Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja möödunud aasta lõpus. Tema hinnangul kasvab see lähtuvalt valitsuse läbi viidud tulumaksureformiga veelgi, sest pensionide kasv jääb vaesuspiiri kasvule alla.