„Soovitan kõigil alati hoida sirget selga,” ütles Saksamaa kantsler Olaf Scholz, kasutades väljendit, mis sümboliseerib enesekindlust ja vastupidavust.
Esinedes Frankfurdis ajalehe Frankfurter Allgemeine Zeitung korraldatud poliitiliste kandidaatide foorumil, märkis Scholz, et just seetõttu on ta avalikult öelnud, et piiride muutmine on igal juhul vastuvõetamatu. Tema sõnul oli see vastus Donald Trumpi nõudmistele, et USA peaks esitama territoriaalseid pretensioone Gröönimaa, Panama kanali ja Kanada suhtes. Ta usub, et see küsimus jääb meiega ka lähitulevikus, mistõttu on oluline hoida selles küsimuses selget joont.
Ukraina toetuse jätkumine
Scholz kinnitas ka, et ei oota USA-lt Ukraina toetuse kohest kärpimist, hoolimata Venemaa jätkuvast sissetungist. USA on endiselt Ukraina suurim sõjalise abi pakkuja. „Eks me näe, kuidas see pikaajaliselt kujuneb,” märkis Scholz.
Varem on Trump väljendanud skeptilisust USA abi osas Ukrainale ja lubanud sõja kiiresti lõpetada pärast ametisse astumist, mis on tekitanud muret võimaliku toetuse vähenemise pärast. Scholz ütles, et tal ei ole probleemi sellega, et Trump ei kutsunud teda Washingtoni ametisse vannutamise tseremooniale – Saksamaad esindab seal suursaadik Andreas Michaelis.
„On täiesti normaalne, et riike esindavad nende suursaadikud. Nii on see enamikul juhtudel,” lausus Scholz. Fakt, et Trump on kutsunud mõningaid riigijuhte, näiteks Itaalia peaministri Giorgia Meloni ja Argentina presidendi Javier Milei, on Scholzi sõnul samuti „täiesti lubatav”.
Scholz keeldus kommenteerimast infot, et Michaelis on oma Saksamaa valitsusele saadetud konfidentsiaalses kirjas andnud eriti terava hoiatuse võimalike negatiivsete muutuste kohta USA poliitikas Trumpi ametiajal. Scholz rõhutas, et tegemist oli siseanalüüsiga.
Scholz rõhutab transatlantiliste suhete tähtsust
Esmaspäeval ajalehes Rheinische Post avaldatud kommentaarides toonitas Scholz tiheda poliitilise koostöö ja tugevate liitlassuhete olulisust USA-ga.
„Transatlantilised suhted on Saksamaa ja Euroopa jaoks ülimalt tähtsad,” ütles ta, lisades, et USA-l oli võtmeroll Lääne-Saksamaa demokraatia arengus. „Ja NATO on meie julgeoleku garant,” lisas kantsler. „Seetõttu vajame stabiilseid suhteid USA-ga.”
Samas märkis Scholz, et Euroopa peab olema võimeline ka iseseisvalt tegutsema. „Euroopa Liiduna saame toetuda omaenda jõule,” ütles ta. „Üle 400 miljoni elanikuga ühendusena on meil majanduslik kaal.”
Scholz rääkis ka, et on pidanud Trumpiga kaks telefonikõnet, mida ta nimetas väga sõbralikeks ja konstruktiivseteks. Ta lisas, et nende nõunikud on juba mitu korda kohtunud, mis tähendab, et Saksamaa ei pea USA uue administratsiooniga koostööd nullist alustama. Scholz kinnitas veel kord, et USA jääb Saksamaa lähimaks liitlaseks.
Rääkides Euroopa parempoolsete populistide osalemisest Trumpi ametisseastumisel, kutsus Scholz üles enesekindlalt ja selge seisukohaga populismile vastu astuma. „Peame seisma vastu neile, kes lõhestavad ühiskonda,” ütles ta.