Sester: Kreeka pidanuks referendumiga varem välja tulema
"See referendum oleks pidanud olema juba tunduvalt varem. Sellel teemal on ka eurogrupis juttu olnud. Ajastus on kindlasti selles mõttes halb, et ta ületab programmi lõppemise kuupäeva," ütles Sester BNS-ile. "Praegusel hetkel on ebaselge isegi see, et mis siis referendumil hääletusele pannakse – mis on hääletusele pandav küsimus."
"Kindlasti see tekitab täiendavalt küsimuse veel olemasolevate programmide osas, et kui referendum on 5. [juulil], siis programm kui seesugune lõpeb ära paari päeva pärast, juuni lõpus, ja vahepeale jääb aeg, kus programmi enam ei ole," märkis Sester, lisades, et referendumi ajastamine 5. juulile lükkab ühtlasi edasi kõik lahenduste saavutamise variandid.
"Nüüd tuleb eurorühmal otsustada, et mida siis praeguse EFSF-i programmiga teha. Üks võimalus on tehniline pikendamine, tingimuslikult, et ühtegi muud muudatust programmis ei tehta ja oodatakse ära Kreeka rahva arvamus," selgitas Sester. "Selge on see, et see programm ise tegelikkuses oli oma olemuses turvavõrk. Kui turvavõrku ei ole, siis oht finantsiliseks ebastabiilsuseks suureneb."
Sesteri hinnangul on referendumi puhul kriitilise tähtsusega Kreeka valitsuse seisukoht. "Kas ta ütleb oma rahvale, toetagem seda, see on mõistlik, või vastupidi. Muidu muutub olukord skisofreeniliseks, kus Kreeka valitsus paneb referendumile küsimused, mille osas ta ise ütleb, et meie seda ei toeta."
"Kuna otsused võivad mõjutada riigi tulevikku, siis neid otsuseid ei saa teha emotsioonidest lähtuvalt," lisas Sester. "Sellest tulenevalt peab iga otsuse taga olema kaalutletud samm."
Kreeka peaminister Alexis Tsipras teatas ööl vastu laupäeva, et lepe rahvusvaheliste võlausaldajatega pannakse rahvahääletusele, mis korraldatakse 5. juulil. Tsipras teatas referendumist laupäeva varahommikul televisiooni vahendusel tehtud avalikus pöördumises, mis järgnes valitsuse erakorralisele istungile.