Esialgu on maanteedelt tuttavad kiiruskaamera märgid üles seatud näiteks Sõpruse puiesteel. "Kui kuskil on kiiruskaamera, siis peab sellele eelnema hoiatav märk," ütles Tallinna transpordiameti liikluskorralduse osakonna juhataja Talvo Rüütelmaa.
Kui mööda Sõpruse puiesteed linna poole sõita, siis on esimene automaatkaamerast teavitav märk Tammsaare tee ja teine Linnu tee ristmikul. Seda, kus kaamerad täpselt asuma hakkavad, liikluskorraldaja ei paljasta.
"Leidsime liikluskomisjonis, et me ei pea põhjendatuks nimetada neid kohti, kus kiiruskaamerad täpselt asuvad, sest sõidukijuht peab liiklusseaduse nõuetest ja liiklusreeglitest kinni pidama igal pool. Nii et kui sõidukijuht näeb liiklusmärki "Automaatne järelevalve", siis ta peab arvestama sellega, et seda järelevalvet võidakse tema suhtes teha. Kas kasutatakse statsionaarset või mobiilset kiiruskaamerat ja kus seda kasutatakse, seda me ei avalda," ütles Rüütelmaa.
Ta lisas, et juba praegu on automaatse järelevalve märgid üles pandud ka Paldiski maanteel ning vastavalt vajadusele võivad need ilmuda mujalegi. "Kui meil õnnestub ühes piirkonnas lubatud sõidukiiruse ületamist vähendada, siis on põhjust automaatse järelevalve süsteemi ka laiendada," arvas ta.
"Ja see on ju kõigile teada, et Kristiine ristmikul on statsionaarsete automaatkaamerate postid juba ammu paigas. Ilmselt hakkavad ka need varsti kiiruseületajatele trahvi tegema," ütles Rüütelmaa.
Ta rääkis, et kui kusagil mujal Tallinnas tahetakse teha näiteks mobiilset liiklusjärelevalvet, siis pannakse tee äärde välja vastav ajutine märk. "Kui sõidukijuht täidab liiklusreegleid, järgib liiklusmärke, siis tal on õigeaegselt info olemas. Korraliku juhi jaoks, kes sõidab kogu aeg lubatud sõidukiirusega, ei oma see märk ju tähtsust," lausus Rüütelmaa.
"Kuna Sõpruse puiestee liiklusvoog suundub Kristiine ristmikule, mida on peetud üheks Eesti kõige ohtlikumaks ristmikuks, siis just selles piirkonnas seda kontrolli tõhustataksegi," lisas ta. Esialgu pole sõidukijuhtidel siiski veel automaatkaamerate pärast muretseda vaja.
"Kui kaamerad tööle hakkavad, siis saadame koostöös maanteeametiga laiali pressiteate, et juhtida inimeste tähelepanu veel kord sellele, et olge nüüd siis eriti tähelepanelikud. Et inimestel oleks võimalikult palju teavet selle kohta, et nüüd algas automaatne järelevalve. Ja kui liiklusmärgid on väljas ja ajakirjandus on sellest kirjutanud ja kui keegi siis ikka veel ohtlikult sõidab, siis ta peab sellega arvestama, et postkasti võib trahviteade tulla," hoiatas Rüütelmaa.
Samal ajal mobiilsete kaameratega peaksid tööd alustama ka Kristiine ristmiku statsionaarsed automaatkaamerad. "Need on maanteeametile üle antud. Minu teada saadeti need kaamerad Saksamaale taatlemisele, nii et nad peaksid juba Eesti tagasi olema. Nii et ka seal algab peatselt automaatne järelevalve," ütles Rüütelmaa.
Kristiine ristmikul on kaks automaatkaamerat. Kui palju neid mujale tuleb, seda Rüütelmaa ei ütle. "Mõned on veel. Otsustasime, et ei anna täpset infot, kus ja kui palju kaameraid on. Sest nii kaoks järelevalve mõte ära. Aga kui automaatkaamera kuskil töötab, siis on kindlasti juba eelnevalt vastavad liiklusmärgid väljas."