18.07.2024 Neljapäev

Uuring: inimesed loodavad vaesuse vältimiseks riiklikule pensionile

Eesti elanikud usuvad, et kõige tõhusam viis pensionivaesuse vältimiseks on suurem riiklik pension, selgub LHV pensionifondide tellitud Kantar Emori uuringust.

Heido Vitsur, LHV majandusanalüütik
Heido Vitsur, LHV majandusanalüütik Foto: rup.ee

Veel peetakse oluliseks kinnisvara, metsa ja muude varade olemasolu ning iseseisvat kogumist ja investeerimist.

LHV majandusekspert Heido Vitsur tõdes, et kui Euroopa Liidus saab keskmist palka teeniv pensionile jääv inimene pensioniks keskmiselt 68 protsenti viimasest palgast, siis Eestis on vastav näitaja 34 protsenti. “Kui koguda ise juurde teise pensionisamba suuremate sissemaksete ja kolmanda samba abil, siis on võimalik tõsta pension ligi 65-70 protsendini viimasest sissetulekust,” ütles Vitsur.

Eesti inimeste suhtumist pensioni ja vanaduspõlve kaardistanud uuring näitab samas, et 44 protsenti küsitletutest kogub vanaduspõlve kindlustamiseks teise ning 25 protsenti kolmandasse sambasse. Tööealistest kogub teises sambas 63 protsenti ning kolmandasse sambasse panustab neist 21 protsenti, tehes seda heal juhul kuni nelja protsendi ulatuses keskmisest palgast. 

“Seega oleme olukorras, kus olemasoleva pensionisüsteemi võimalusi ei kasutata kaugeltki piisavalt. Samas leiab 62 protsenti küsitletutest, et kõige tõhusam viis vältida pensionivaesust on suurem riiklik pension,” viitas Vitsur uuringust ilmnevale vastuolule.

Kinnisvara, metsa ja teiste varade olemasolu peab pensionivaesuse vältimiseks määravaks 45 protsenti, iseseisvat kogumist 44 protsenti ning investeerimist 37 protsenti uuringus osalenud inimestest. Teise ja kolmanda pensionisamba olemasolu märkis kõige tõhusama instrumendina pensionivaesuse vastu võitlemisel mõlemal juhul vaid veerand vastanutest. 

Teise pensionisambasse mitte kogujad jagunevad võrdselt kaheks. Ühed, kes võtsid oma pensioniraha välja ja teised, kes pole kunagi teise sambasse kogunud. Teise sambasse mitte kogujatest ligi kaks kolmandikku tunneb, et pensionieas elatustaseme järsu languse tekitajaks on liiga väike riigi poolt makstav pension.

“Põhimõtteliselt on võimalik suurema riikliku pensioni maksmiseks suurendada sotsiaal- või käibemaksu määra. Sellisel juhul ei saa aga mingil moel garanteerida, et seda raha ka pensioni maksmiseks kasutatakse. Sellise kindluse annab vaid võimaluste piires ise teise samba maksemäära suurendamine,” viitas Vitsur.

Majanduseksperdi kinnitusel näitavad uuringutulemused, et pensionist rääkides esineb müüte, mis omakorda kipuvad toitma soovmõtlemist. “Teise samba pensionifondide pikaajalised tulemused on vastupidiselt levinud arvamusele viimastel aastatel oluliselt paranenud. Eriti kontrastne on pensionifondide tootlus üldist elukalliduse tõusu arvestades. Tulemused hakkasid kasvama investeerimispiirangute leevenedes, millega tehti ühtlasi korda pensionisüsteemi algusaastate suurim viga, mis kammitses fonde tootluse teenimisel,“ selgitas Vitsur. Näiteks mullu oli teise samba fondide keskmine tootlus veidi üle kümne protsendi ning kolmandas sambas teeniti veidi üle 15 protsendi.

Tänavu esimese poolaastaga esitas ligi 37 000 inimest taotluse suurendada järgmisest aastast oma igakuiseid teise pensionisamba sissemakseid. “See number võiks aga olla palju suurem,” ütles Vitsur. Sellega viitab ta tänavu tekkinud võimalusele suurendada 2025. aastast teise sambasse makstavat panust nelja või kuue protsendini oma brutopalgast. Võimalik on jätkata ka praeguse lahenduse ehk kaheprotsendilise sissemaksega. Riigipoolne lisa neli protsenti töötaja brutopalga sotsiaalmaksu osast jääb igal juhul samaks. 

“Eesti inimesed vajavad pensionivaesuse vältimiseks tarku otsuseid. Suuremad teise samba sissemaksed, mis on endiselt tulumaksuvabad, on parim võimalus pensionipõlve kindlustamiseks. Kui inimesed loodavad peamiselt suurema pensioni peale, siis on vaja selleks ise koguda,” lisas majandusekspert.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255