18.08.2020 Teisipäev

Uuskasutuskeskus kutsub hoiduma riiete olmeprügisse viskamisest

Üle Eesti 14 poodi pidav Uuskasutuskeskus kutsub inimesi hoiduma kasutusena jäänud riiete olmeprügisse viskamisest, vaid tooma need kohtadesse, kus on võimalik riided uuesti ringlusesse suunata. 

Uuskasutuskeskusesse annetatakse igas kuus ligi 70 tonni tekstiilitooteid, millest umbes pool kõlbab tegelikult veel kasutada.
Uuskasutuskeskusesse annetatakse igas kuus ligi 70 tonni tekstiilitooteid, millest umbes pool kõlbab tegelikult veel kasutada. Foto: unsplash

Uuskasutuskeskusesse annetatakse igas kuus ligi 70 tonni tekstiilitooteid, millest umbes pool kõlbab tegelikult veel kasutada. Korralikud asjad ei peaks lõpetama teekonda prügimäel: ringmajanduse seisukohalt on oluline, et terved ja puhtad asjad võetaks uuesti kasutusele, katkised asjad aga materjali või mõne muu lahendusena uuesti ringlusse, märkis Uuskasutuskeskus. 

„Tänases maailmas, kus tarbimismahud kasvavad pidevalt, muutub järjest olulisemaks küsimus, mida nende asjadega, mida enam ei vajata, aga mis on endiselt kasutuskõlblikud ja korralikud, veel teha saaks,“ selgitas Uuskasutuskeskuse tegevjuht Diana Paakspuu. „Uuskasutuskeskus pakub mugavat võimalust annetada kasutuna seisvad, aga endiselt korralikud riided, jalatsid, nõud, kodutarbed, mööbel, raamatud, kodutehnika, mänguasjad ja palju muud Uuskasutuskeskuse 14 poodi üle Eesti. Lisaks on inimestel võimalik Tallinnas ja Tartus tellida mööblile ja kodutehnikale tasuta järele ka meie kaubik ning aeg-ajalt korraldame üle-eestilisi kogumiskampaaniaid.“

Meil on rõõm tõdeda, et nii kasutatud asjade ostmine kui ka annetamine on kasvav trend Eestis. Seetõttu plaanime  avada uusi keskusi üle Eesti, et teha kordus- ja uuskasutus inimestele veel mugavamaks ning et selline mõtteviis ja elustiil saaksid harjumuseks ning tõsiseltvõetavaks alternatiiviks järjest enamatele inimestele,

lisas Diana Paakspuu.

 „Uuskasutuskeskuse uued poed ei erine oma väljanägemise poolest tavapärastest kauplustest – meie eripära on vaid see, et meil on iga toodet üks. See fakt tegi meie jaoks keerulisemaks ka e-poe loomise, sest olukorras, kus meil on igat toodet vaid üks, meie toodete hinnaklass võrreldes uusi asju müüvate poodidega on madal ning tooted asuvad kauplustes üle Eesti. Kui koroonakriis saabus ja me oma poed sulgesime märtsi lõpust pea pooleteiseks kuuks, siis andis see meile hea võimaluse e-poega seonduv uuesti läbi mõelda ning idee ellu viia. Täna oleme väga rõõmsad, et lisaks 14 kauplusele on lisandunud veel veebipood,“ rääkis Paakspuu.

Eesti Ringmajandusettevõtete Liidu keskkonnaspetsialisti Marit Reissi sõnul ei ole praegu veel kahjuks olemas häid ja toimivaid lahendusi tekstiilijäätmete materjalina ringlussevõtuks. „Peaksime alustama probleemi teadvustamisest ning kaaluma alternatiive, mida saame kohe ära teha, et tekstiilijäätmeid vähem oleks. Alustada tuleks muidugi vähem ja targemalt tarbimisest, siis kvaliteetsemate kangaste ja toodete valikust ning muidugi ka kasutatud korralike toodete annetamine. Selles osas teeb Uuskasutuskeskus väga head tööd. Nagu Uuskasutuskeskuse mudel ja järjest laienemine ning edukas toimimine näitab, on kasutatud toodete vastu suur huvi ja nõudlus. Tõenäoliselt nii selle tõttu, et need on soodsamad, aga nagu uuringud näitavad, on just noored need, kes teevad ka täiseti teadlikult valiku kasutatud toodete kasuks,“ rääkis Marit Reiss.

Euroopa Komisjoni uus ringmajanduse tegevuskava järgi peavad 2025. aastal liikmesriigid saavutama tekstiilijäätmete liigiti kogumise kõrge taseme. Komisjoni suunised ja meetmed selle saavutamiseks on väljatöötamisel. „Hiljemalt 2025. aastal peavad ka Eestis kohalikud omavalitsused hakkama tekstiilijäätmeid liigiti koguma – kas ja kuidas seda teha plaanitakse, ei ole seni arutatud. Seepärast proovimegi tõsta inimeste teadlikkus tekstiilijäätmete probleemist ning kutsuda üles mõistlikumale käitumisele,“ lisas Reiss.

Eesti Ringmajandusettevõtete Liidu eesmärk on olla ringmajanduse mudeli järgi tegutsevate ettevõtete katus- ja esindusorganisatsioon, mis on jätkusuutliku ringmajanduse eestvedaja, eestkõneleja ja visionäär. MTÜ Uuskasutuskeskus on isemajandav sotsiaalne ettevõte, mille eesmärk on saata kasutatud asjad ringlusesse ning muuta uuskasutamine lihtsasti kättesaadavaks ja igapäevaseks kõikidele Eesti inimestele. Kahe organisatsiooni koostöö siht on tõsta avalikkuse teadlikkust tekstiilijäätmetega seonduvatest katsumustest ja suunistest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255