Viiendik eesti majapidamistest kasutab internetti viie seadmega
Kaks kolmandikku Eesti majapidamistest kasutavad internetti 2-4 seadmega, internetiühendus on olemas peaaegu kõigis Eesti kodudes. Levikomi hinnangul näitab selline võrgustumine, et kodudes kasvab vajadus järjest kiirema ja stabiilse internetiühenduse järele, samuti loob võrgustumine head eeldused erinevate asjade interneti rakenduste pakkumiseks, teatas Levikom.
Levikomi teleteenuste tootejuhi Kuno Peegi sõnul näitab kodus suure hulga erinevate seadmete internetis kasutamine, et kiire, stabiilse ja mahupiiranguteta interneti kättesaadavus kõikjal Eestis muutub järjest olulisemaks. "Need 20 protsenti Eesti kodudest, kus internetis kasutatakse viit või rohkemat seadet, vajavad juba tänasel päeval tõenäoliselt vähemalt 30-50 megabitti sekundis kiirusega stabiiliset internetiühendust. Kindlasti lähema aasta-paari jooksul vajadus ülikiire ühenduse järele kasvab jõudsalt," märkis Peek.
Levikom hakkas juulis pakkuma juhtmeta lairibavõrgu VirtuaalFiiberTM vahendusel kuni 500 megabitti sekundis ülikiiret interneti püsiühendust. See uudne lahendus on kättesaadav kõikjal Eestis, ka maapiirkondades ning hajaasustusega asulates ja linnades.
Levikomi asjade interneti ärisuuna juhi Ove Tüksammeli hinnangul näitavad uuringu tulemused, et inimesed on valmis kodumajapidamistele mõeldud asjade interneti rakenduste kasutamiseks. "Kui inimesed kasutavad kodudes viit või enamat seadet, on nad ilmselt valmis proovima ka erinevaid asjade interneti lahendusi. Käesoleval aastal peaksid Levikomi NORAnetTM võrgus lõppema esimesed asjade interneti rakenduste testid erinevate IoT-rakenduste ja teenuste pakkujate poolt. Esimeses etapis turulejõudvad rakendused on mõeldud eelkõige ettevõtetele, näiteks vee- ja soojaarvestite kauglugemine, inventari ja sõidukite asukohateenused või tootmise jälgimine, kuid tulemas on ka lahendused kodukliendile," lisas Tüksammel.
Asjade internet on võrgustik, mis sisaldab internetiühenduses olevaid seadmeid, mille toimimine põhineb andmete kogumisel ja omavahelisel andmevahetusel. Võrgus täidavad seadmed soovitud käske sensorite, tarkvara ja elektroonika abil, tagades seadmete omavahelise suhtluse ning andmete vahetuse. Levikom on üle-eestilise asjade interneti võrgu NORAnetTM operaator, mille kaudu jõuavad ettevõtete rakendused klientideni.
Levikomi IT-süsteemide ja turvalisuse üksuse direktor Heiki Kübbari sõnul vajavad kõik asjade interneti lahendused põhjalikku testimist turvariskide minimeerimiseks. "Me pigem testime koostöös klientidega uusi lahendusi mõned kuud kauem, mitte ei too kiirustades beeta-versioone turule. Samas võimaldab tänapäevane tehnoloogia erinevaid IoT-ga seotud küberriske edukalt maandada," ütles Kübbar.
Faktum&Ariko uuringu kohaselt on 99 protsendil eestikeelsest Eesti elanikkonnast kodus internetiteenus ja 97 protsendil televisiooniteenus. Uuring viidi läbi internetiküsitlusena 759 inimese hulgas, valimisse kuulusid ainult eestikeelsed Eesti elanikud.
Levikom on ligi 70 töötajaga ettevõte, mis pakub ülikiire interneti-, televisiooni-, telefoni-, videovalve- ja pilveteenuseid ühtsetes teenusepakettides nii kodu- kui ka äriklientidele üleriigilise juhtmeta lairibavõrgu VirtuaalFiiberTM baasil. Levikomi IT- ja telekomialane kompetents ja teeninduskogemus ulatub aastasse 1992.
Levikom on suuruselt teine IT-äritaristuteenuste ja -lahenduste pakkuja Eestis nii suurkorporatsioonidele kui ka väikeettevõtetele. Samuti opereerib Levikom avatud väärtusahelaga avalikku asjade interneti võrku NORAnet.