"Mis puudutab reformierakonda, siis igas erakonnas on neid, kes toetavad abieluvõrdsust, ja neid, kes on pigem ettevaatlikumad. Samal ajal oli meil sisemine kokkulepe ja soov – ja see väljendus ka meie programmis – ära teha kooseluseaduse rakendusaktid, et anda samasoolistele paaridele õigused ja võimalused. Ka siis, kui me abieluvõrdsuse teemat omavahel arutasime, polnud kõik päris ühel meelel, aga üldine hoiak oli abieluvõrdsust toetav," rääkis Riisalo.
Tema sõnul on reformierakonnal alati olnud soov, et oleks kooseluseaduse rakendusaktid, et inimesed ei peaks kannatama. "Nende puudumise tõttu pole seni reguleeritud näiteks see, kuidas kooseluseaduse alusel partnerlussuhtes lahku minna," rääkis minister.
Riisalo sõnul on plaanis teha ühel ajal kaks sammu: võtta vastu kooseluseaduse rakendusaktid ja ka abieluvõrdsuse eelnõu. "Usun, et selleks viimaseks on aeg enam kui küps. Eesti on varem ÜRO Inimõiguste Nõukogus seisnud naiste, laste ja vähemuste õiguste eest, nüüd on õige aeg oma sõnade järgi käia ja abieluvõrdsus seadustada," märkis Riisalo.
Ta tõdes, et kui mõelda abieluvõrdsuse, aga ka kooseluseaduse rakendusaktide vastuvõtmise peale riigikogus, siis igal juhul põrkub kaks maailmavaadet.
Uuringute kaudu teame, et mõlemad on Eestis olemas. Kui räägime vähemuste õigustest, siis kindlasti pole võimalik neid ellu viia viisil, et laseme enamusel otsustada. Tuleb astuda jõulisi samme!
rõhutas minister.
"Kui rakendusaktid on oma olemuselt mõnevõrra keerukamad ja mahukamad, siis abieluvõrdsus on üsna lihtne ja lakooniline seadusemuudatus, mida saab teha perekonnaseaduse esimestes paragrahvides. See ei ole tehniliselt kuigi keeruline. Kindlasti tuleb need asjad ära teha koos, et see tüli oleks võimalikult lühikest aega õhus. Kindel on see, et eri arvamusi tekib," lisas Riisalo.