Eesti kaubandus-tööstuskoja hinnangul ei ole tasu tõstmine nii suures ulatuses põhjendatud.
Eelnõu kohaselt on veterinaarjärelevalve toimingute tegemise eest võetava tunnitasu määr 2024. aastal praeguse 17,85 euro asemel 33,10 eurot ehk tõus on ca 85 protsenti. Toidujärelevalve osas tõuseb tunnitasu määr praeguselt 28,6 eurolt 39,9 euroni ehk kasv on ca 40 protsenti. Söödajärelevalve tunnitasu määr on eelnõu kohaselt praeguse 40 euro asemel 42,75 eurot.
Palgakasvu ja inflatsiooniga ei põhjenda nii suurt tõusu
Regionaal- ja põllumajandusministeerium põhjendab tunnitasu määrade tõstmist sisendite kulu kasvu ja inflatsiooniga. Koda andis ministeeriumile teada, et jääb ebaselgeks, mis põhjustel täpsemalt tõuseb toidu- ja veterinaarjärelevalve toimingute tegemise eest võetava tunnitasu määr vastavalt 40 ja 85 protsenti. Eelkõige on arusaamatu, millised sisendite hinnad või kogused on nii palju kasvanud. Näiteks palgakasv on olnud aasta jooksul ca 10 protsenti ning selle aasta novembri inflatsioon oli vaid 4 protsenti suurem kui eelmise aasta novembris.
Võimalik, et eelnõus sisalduv tunnitasu määrade tõstmine nii suures ulatuses on põhjendatud, kuid seletuskirjas puuduvad selle kohta veenvad selgitused. Hetkel jääb mulje, et järelevalvetoimingute tegemine on muutunud ebaefektiivsemaks ning seetõttu on kulud võrreldes eelneva aastaga kasvanud.
Tasu võiks tõusta kuni 10 protsenti
Koda palus ministeeriumil võimalikult täpselt selgitada, miks ja milliste kulude tõttu tuleb tõsta toidu- ja veterinaarjärelevalve tunnitasu määra vastavalt 40 ja 85 protsenti. Kui selle kohta ei ole võimalik esitada veenvaid põhjuseid, siis tuleks tõsta tunnitasu määrasid mitte rohkem kui 10 protsenti.
Regionaalministri määruse „Toidu-, sööda- ja veterinaarjärelevalve toimingute tegemise eest võetava tunnitasu määr 2024. aastal“ eelnõuga saad lähemalt tutvuda siin.
Uued tunnitasu määrad hakkavad eelnõu kohaselt kehtima alates 2024. aasta 1. jaanuarist. Hetkel pole teada, kas ja mil määral võtab ministeerium arvesse koja ettepanekut.