Eelmisel aastal tegutses Eestis maksuameti andmetel 52 758 ettevõtet, milles eestlaste osalus ületas 50% aktsiatest või osakutest, mis oli üle 2200 firma rohkem kui aasta varem.
„Kindlalt võib öelda, et ettevõtted ei lahku Eestist, sest usaldus siinse majanduse vastu on suurem kui euroalas keskmiselt,“ ütles konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing. „Samal ajal on usaldus Soome majanduse vastu langenud, olles euroalas üks väiksemaid. Sellise trendi jätkumine võib hakata tooma Eestisse neid Soome ettevõtjaid, kes loodavad siin leida kulude kokkuhoidu.“
Samas juhtis Josing tähelepanu asjaolule, et Eestit kummitab tugevate suurfirmade vähesus. „Keskmiselt on meil iga registreeritud ettevõtte kohta üle kuue töötaja ning varsti on sellise arengu jätkudes juba igal töötajal oma ettevõte,“ rääkis Josing. „Kui nii väikesed ettevõtted suudaksid tõhusalt eksportida ja osaleda ka kodumaistel hangetel, oleks kõik korras.“
Kaubandus-Tööstuskoda pole märganud välismaalaste seas ülemäära negatiivset ja eestlastest erinevat suhtumist Eesti ettevõtluskliimasse. „Oluliseks muutuse põhjuseks võib pidada asjaolu, et eestlased on hakanud omandama enamusosalust ettevõtetes, mida nad 2000. aastate alguses koos välispartneritega alustasid,“ tõdes kaubandustööstuskoja peadirektor Mait Palts.
„See näitab meie ettevõtjate tugevnemist ja varasemast aktiivsemat tegutsemist. Tõenäoliselt on nüüdseks jõukus kasvanud ja kapitali kogutud piisavalt palju, et firmade väljaostmine on jõukohane.“
Suurte ja keskmiste ettevõtete vähesus on probleem ka Paltsi sõnul, sest just need ettevõtted suudavad teha innovatsiooni ja ka kasvada. „Eesti ettevõtlust võib oluliselt mõjutada 2015. aastal Soomes toimuv, sest Soome ettevõtjad on oma kodumaa ärikeskkonnaga üpris rahulolematud ja nõuavad reforme,“ lausus ta. „Kui nüüd Soome valitsus ja parlament ei tee seadustes veenvaid muudatusi, siis võib märkimisväärsel hulgal nende ettevõtjaid Eestisse juurde tulla.“