28.02.2020 Reede

Ostu kajastamisest aruannetes Esile tõstetud

Meie ettevõte ostis teise ettevõtte 100% osaluse, tegemist on ühise valitseva mõju all olevate ettevõtetega. Ostuhind on 10 miljonit eurot, millest kohe tasusime 4 miljonit eurot ja ülejäänud 6 miljonit eurot kuulub tasumisele järgneva kuue aasta jooksul (vähemalt 1 miljon eurot aastas, ilma intressideta, võimalusega maksta kogu summa ka varem tagasi). Kuidas oleks seda õige kajastada meie konsolideerimata aruannetes ja kuidas konsolideeritud aruannetes? Kas tuleks arvestada raha nüüdisväärtusega?

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor Foto: Erakogu

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor

Raamatupidamise Toimkonna juhendi RTJ 11 „Äriühendused ning tütar- ja sidusettevõtete kajastamine” punkti 86.b kohaselt võib ühise valitseva mõju all olevate osapoolte vahel toimunud tehingu puhul soetusmaksumuseks lugeda kas (i) tegelikult makstud summa või (ii) omandatud netovara bilansilise väärtuse.

Konsolideerimata aruandes oleks esimese variandi puhul soetusmaksumus 4 miljonit eurot ja ülejäänud 6 miljonit eurot diskonteerituna. Siit ka vastus diskonteerimise küsimuse kohta: jah, tuleks arvestada nüüdisväärusega. Teise variandi puhul oleks soetusmaksumus soetatud ettevõtte netovara bilansiline väärtus. Oma kogemuse põhjal soovitaksin kasutada teist varianti, sest sel juhul on konsolideerimisel vähem korrigeerimisi.

Juhul kui soetusmaksumuseks võetakse netovara bilansiline väärtus, kajastatakse bilansi aktiva poolel investeeringuna soetatud netovara bilansiline väärtus, passivas kajastatakse kohustis (diskoneeritud väärtuses) arvestades juba makstud summat ning tekkinud vahe kajastatakse omakapitalis järgmiselt:

  • soetatud ettevõtte jaotamata kasum/kahjum (jaotamata kasumiks/kahjumiks loetakse kogu soetamishetke kasum/kahjum, sh aruandeperioodi kasum/kahjum) kantakse emaettevõtte jaotamata kasumisse/kahjumisse;
  • ülejäänud summa, kui see on positiivne, kajastatakse ülekursina, kui see on negatiivne, kajastatakse jaotamata kasumis.

Juhul kui konsolideerimata aruandes võetakse soetusmaksumuseks tegelikult makstav summa, kajastatakse see aktivas investeeringuna ja passivas kohustisena (arvestades juba makstud summat). Sel juhul tehakse eelmises lõigus toodus omakapitali korrigeerimised igakordsel konsolideerimisel.

Soovitan vaadata ka RTJ 11 lisas 2 toodud näiteid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255