10.09.2014 Kolmapäev

Kas üürilepingu tagatisraha arvele lisandub käibemaks? Esile tõstetud

Üürilepingus on kirjas, et üürnik tasub üürileandjale (äripind, maksuametit teavitatud käibemaksu lisamisest) tagatisraha. Kokkuleppes on kirjas, et tagatisraha tagastatakse üürilepingu lõppemisel juhul, kui üürnikul on kõik lepingust tulenevad kohustused täidetud ning pind antakse üle nõutud seisukorras. Vastasel juhul jäetakse tagatisraha üürileandjale. Kas tagatisraha kohta tuleks üürnikule lisada arve koos käibemaksuga või ilma? Ettevõte kajastab tagatisraha nõudena mittetuluna.

Vastab Maksu- ja Tolliameti otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist Ain Ulmre:

Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist
Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist Foto: Maksu- ja Tolliamet

Võlaõigusseaduse § 308 järgi saab üürileandja üürnikult tagatisraha võtta ainult eluruumi üürilepingu puhul ja seda tingimusel, et ta hoiustab tagatisraha krediidiasutuses oma varast eraldi vähemalt kohaliku keskmise intressiga. Kui need tingimused on täidetud, siis ei loeta üürnikult tagatisrahana saadud summat ettemaksu laekumiseks ja seda ei deklareerita käibedeklaratsioonil maksuvaba käibena (arvestades, et eluruumi üürileandmisest saab käibemaksukohustuslasel tekkida ainult maksuvaba käive).

Kui üürile antakse äripind, siis tuleb Teie poolt tagatisrahaks nimetatud summa siiski lugeda ettemaksuks üüriteenuse eest ja üüriteenuse vabatahtliku maksustamise korral käibemaksuga maksustada. Kui lepingu lõppemise järel Teie poolt tagatisrahaks nimetatud summa tagastatakse üürnikule, saab üürileandja vähendada oma maksukohustust, kui esitab tagastatud summa kohta kreeditarve.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255