Vastab Tõnis Jakob, juhtiv maksuspetsialist, Marisett:
Töölepingu seaduse (TLS) § 54 lg 1 kohaselt on töötajal õigus saada puhkust käesolevas jaos ettenähtud korras.
Selles TLS jaos on nii rasedus- ja sünnituspuhkus kui ka lapsehoolduspuhkus.
TLS § 59. Rasedus- ja sünnituspuhkus
(1) Naisel on õigus saada rasedus- ja sünnituspuhkust 140 kalendripäeva.
TLS § 62. Lapsehoolduspuhkus
(1) Emal või isal on õigus saada lapsehoolduspuhkust kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni. Lapsehoolduspuhkust on õigus korraga kasutada ühel isikul.
Maksu- ja Tolliamet (EMTA) on kodulehel selgitanud järgmist:
„Maksusoodustus tervise- ja spordikuludele alates 1. jaanuarist 2018
Alates 1. jaanuarist 2018 ei maksustata erisoodustusena tervise edendamiseks tehtavaid kulutusi 100 euro ulatuses töötaja kohta kvartalis, kui tööandja on neid võimaldanud kõikidele töötajatele.
Töötaja on:
- töölepingu alusel töötav isik
- ametnik
- juhtimis- või kontrollorgani liige
- füüsilisest isikust ettevõtja, kes müüb tööandjale kaupu pikema aja jooksul kui kuus kuud
- töövõtu-, käsundus- või muu võlaõigusliku lepingu alusel töötav või teenust osutav füüsiline isik
Maksusoodustus ei kohaldu töötaja abikaasa, elukaaslase ega otse- või külgjoones sugulase, samuti tööandjaga samasse kontserni kuuluva või teise äriühingu töötaja tervise- ja spordikuludele.
Maksusoodustus ei ole mõeldud töötajatele, kes töötavad lühiajaliste (nt ühepäevased) käsunduslepingute alusel (näiteks ajakirjandusväljaande või õppeasutuse vabakutselised kaastöötajad, õppeülesande täitjad, lõputööde kaitsmiskomisjonide liikmed, retsensendid, eksperdid, tööampsude tegijad jne). Tulumaksuseadus küll lubab neile maksuvabalt tervise edendamise kulutusi teha, kuid neile soodustuse mittepakkumist ei loeta tingimuse rikkumiseks, mis eeldab soodustuse pakkumist kõigile töötajatele.“
Kuivõrd puhkus ei katkesta ega peata töölepingut, siis peaks TuMS § 48 lg 55 kohalduma ka puhkusel viibiva töötaja suhtes.
Kuigi EMTA kodulehel ei ole puhkusel viibivate töötajate kohta eraldi midagi märgitud, siis TuMS ei ole nende puhkusel viibivate töötajate kohta §-s 48 lg 55 teinud eraldi piirangut, sest TuMS § 48 lg 55 kohaldub töötajale: TuMS § 48 lg 55 Erisoodustusena ei maksustata järgmisi töötaja tervise edendamiseks tehtavaid kulutusi 100 euro ulatuses töötaja kohta kvartalis, kui tööandja on neid võimaldanud kõikidele töötajatele.
Seega ka puhkusel viibiv töötaja on endiselt töötaja.