Vastab Piret Pallo, vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP:
Ümbrikupalk tähendab, et tööandja maksab töötasu selliselt, et vältida maksude maksmist, rikkudes sel viisil seadust. Nimelt tuleb tööandjal maksta töötaja brutotöötasult sotsiaalmaksu 33% ja tööandja töötuskindlustusmakset 0,8%. Näiteks, kui töötaja brutotöötasu on 1000 eurot, siis tööandja maksab sellelt summalt makse 330 eurot sotsiaalmaksu ja 8 eurot töötuskindlustusmakset.
Lisaks tuleb tööandjal töötaja brutotöötasult kinni pidada ka tulumaks 20%, kohustuslik kogumispensioni makse 2% ja töötaja töötuskindlustusmakse 1,6%. See tähendab, et 1000-euroselt brutotöötasult peetakse kinni 158,80 eurot tulumaksu (tuleb arvestada ka maksuvaba tuluga, milleks on alates 2016. aastast 170 eurot kuus), 20 eurot kogumispensioni makset ja 16 eurot töötuskindlustusmakset. Seega on töötaja netopalk 805,20 eurot.
Töötaja jaoks tähendab ümbrikupalga saamine seda, et ta pole kaetud ravi- ega pensionikindlustusega, tööõnnetushüvitise ega töötuskindlustusega. Samuti kaotab töötaja muu seadusest tuleneva kaitse tööandja eest, näiteks võimaluse nõuda puhkusetasu.
Ümbrikupalga saajal, kes teab, et tema töötasult pole tulumaksu kinni peetud, on kohustus tulu deklareerida ja tulumaks tasuda.
Kuna ümbrikupalga maksmine ja vastuvõtmine on seadusevastane, siis tuleks tööandjalt nõuda ametlikku töötasu maksmist ja kirjaliku töölepingu sõlmimist.
Alates 1. juulist 2014 on tööandjatel kohustus registreerida töötajaid maksu- ja tolliametis töötamise registris, kust iga töötaja saab kontrollida, kas temale tehtud väljamaksed on deklareeritud ja maksud/maksed tasutud.
Ajakirja Raamatupidamisuudised tellijad võivad esitada küsimusi Eesti juhtivatele advokaadibüroodele ja audiitorfirmadele.