13.07.2009 Esmaspäev

Kingitused, annetused, vastuvõtukulud

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)

1. Kas kampaaniate käigus klientidele kingitavad kliendikaardid, kinkekaardid (mida tavakorras müüakse) kuuluvad maksustamisele?

Tegemist on kingitusega, mis kuulub maksustamisele tulumaksuseaduse § 49 sätestatud korras. Kingituse hinnaks on kliendikaardi müügihind.
(september 2004)

2. Meie ettevõte tegeleb koolitusteenuste pakkumisega. Koolituskulude hulka kuuluvad muuhulgas ka toitlustamine ja kohvi serveerimine. Kas me toimime õigesti, kui kirjutame meie poolt esitatud koolitusarvetel teenuse nimetuseks ainult täiendkoolitus või peaksime eraldi välja tooma, mida see summa sisaldab? Kas koolitusel osalejate toitlustuse ja kohvikulu võime kajastada koolitusega seotud kuludes ning kas sellele ei lisandu täiendavaid maksukohustusi?

Klientidele esitatavad arved peavad vastama raamatupidamise seaduse § 7 algdokumendile kehtestatud nõuetele. Vastavalt nimetatud paragrahvile on üheks algdokumendile esitatud nõudeks tehingu majandusliku sisu kajastamine. Olenevalt sellest, kuidas kajastatakse koolitusega seonduvaid kulutusi kliendile antaval arvel, sõltub ka maksustamine.

  • Kui arvel näidatakse kogu osutatav teenus koolitusena, siis kliendil endal maksukohustust ei teki, kuid koolitusteenust pakkuv ettevõte maksab koolitusest osavõtjatele pakutava kohvi ja toitlustamise pealt tulumaksu vastavalt tulumaksuseaduse § 49 (vastuvõtukulud), arvestades maksuvabastuse piirmääradega.
  • Kui arvel näidatakse eraldi "koolitusteenus" ja "toitlustamine", mida lisaks koolitusele pakutakse, siis kliendi juures töötajate koolitamisega seotud kulud maksustamisele ei kuulu, küll aga läheb erisoodustusena maksu alla töötajatele pakutava kohvi ja toitlustamise kulu. Koolitusteenuse pakkujal sel juhul maksukohustust ei teki.
    (juuni 2003)


3. Kas äripartneri toitlustamine komandeeringus olles on vastuvõtukulu, mitte muu komandeeringu kulu 35% ulatuses?

Tegemist on vastuvõtukuluga, olenemata sellest, kas see tehakse Eestis või väljaspool Eestit ja maksustatakse vastavalt tulumaksuseaduse § 49.
Muude lähetusülesande täitmisega seotud kuludena käsitletakse pagasivedu, linnasiseseid sõite, sideteenuseid jms kulutusi vastavalt Vabariigi Valitsuse 22.12.2000. a määrusele nr 453.
(september 2004)

4. Kes on tulumaksuseaduse § 49 ”Kingitused, annetused ja vastuvõtukulud” (vorm TSD lisa 5) maksumaksja?

Tulumaksuseaduse (edaspidi TuMS) § 49 kohaselt on maksumaksjaks residendist juriidilised isikud (k.a usulised ühendused).
Tsiviilseadustiku üldosa seadus sätestab juriidilise isiku mõiste, milleks on kas eraõiguslik (äriühingud, mittetulundusühingud, sihtasutused) või avalik-õiguslik juriidiline isik.
Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 10 kohaselt on vald ja linn (s.t omavalitsusüksus) avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Näiteks Tallinna linn kui kohaliku omavalitsuse üksus on avalik-õiguslik juriidiline isik, keda esindavad oma pädevuste piires linnavolikogu (mis on omavalitsusüksuse esinduskogu) ja linnavalitsus (linnavolikogu poolt moodustatud täitevkogu). Viimatinimetatud ei ole maksumaksjad TuMS § 49 tähenduses. Maksustamisel osalevad riik ja kohaliku omavalitsuse üksuse asutused maksumaksjatena ainult erisoodustuste maksustamisel TuMS § 48 ja tulumaksu kinnipidamisel TuMS § 41 alusel vastavalt TuMS § 2 lõikele 2.
Riigi ja kohaliku omavalitsuse üksuse asutused ei ole maksumaksjaks TuMS § 2 lõike 3 kohaselt ning seega ei maksa tulumaksu TuMS §-des 49-52 tehtud kuludelt, väljamaksetelt ja kasumi jaotistelt.
(mai 2006)

5. Alates 01.01.2006 on maksuvaba reklaami eesmärgil tehtavad kingitused turuhinnas kuni 150 krooni ilma käibemaksuta. Kui kingitakse alkoholi, kas 150 krooni on koos aktsiisimaksuga?

Jah, alkoholi maksumus kuni 150 krooni sisaldab ka aktsiisimaksu.
(oktoober 2006) 
 
6. Kas äripartneri toitlustamine komandeeringus olles on vastuvõtukulu, mitte muu komandeeringu kulu 35% ulatuses?


Tegemist on vastuvõtukuluga, olenemata sellest, kas see tehakse Eestis või väljaspool Eestit ja maksustatakse vastavalt tulumaksuseaduse § 49.

Muude lähetusülesande täitmisega seotud kuludena käsitletakse pagasivedu, linnasiseseid sõite, sideteenuseid jms kulutusi vastavalt Vabariigi Valitsuse 22.12.2000. a määrusele nr 453.
(september 2004)

7. Kas ja kuidas maksustatakse reklaamkingitusi, kui nt kingitavale esemele on lisaks ettevõtja poolt enda logo vms peale graveeritud/trükitud ning koos täiendusega on kulu kokku rohkem kui 150 krooni? Nt ostis juriidiline isik tassi hinnaga 120 krooni ning lasi peale trükkida oma logo, mis maksis 40 krooni.

Kingituste puhul vaadatakse juriidilise isiku tulumaksukohustuse tekkimist lähtuvalt kinke saaja rahalisest hüvest. Antud näites, kus juriidiline isik lasi täiendavalt tassile logo peale trükkida, ei muuda see logo saaja jaoks tassi rahaliselt väärtuslikumaks. Saaja jaoks on kingituse rahaline väärtus ikkagi tassi enda väärtus. Logo pealetrükkimine (40 krooni) on reklaamkulu. Seega antud näites tulumaksukohustust ei teki, sest kingituse väärtus jääb alla maksuvaba piirmäära (150 krooni ilma käibemaksuta).

Samuti lisame, et kingituse väärtust ei suurenda ka selle pakendamine vmt, juhul kui pakend pole selline, et on juba ise omaette kingitus (nt aastaraamat „pakendatakse" mälupulka).

Juhime aga tähelepanu, et erinevalt tulumaksuseadusest, peab juriidiline isik käibemaksu arvutamisel lähtuma kingituse tarbeks tehtud kuludest. Seega antud näites tekib käibemaksukohustus, kuna tassi enda väärtus ja logo väärtus kokku on 160 krooni.
(oktoober 2008)

8. Juriidiline isik otsustas teha klientidele jõulude ajal reklaamkingituse, mille väärtus ilma käibemaksuta on 170 krooni. Kas siin ei maksustata tulumaksuga reklaamkingitust 150 krooni ulatuses ehk maksustatavaks summaks on 20 krooni?

Ei, nii see ei ole. Vastavalt tulumaksuseadusele ei maksustata reklaamkingitusi ja -teenuseid, mille väärtus ilma käibemaksuta on kuni 150 krooni. See tähendab seda, et maksuvabad on väikese rahalise väärtusega ehk alla 150 krooni kingitused ning kallimad kingitused on täies ulatuses maksustatavad. Viide 150 kroonile ei tähenda mitte maksuvaba summat, mida kingituste tegemisel ei maksustata, vaid seda, et väikeste reklaamkingituste puhul maksukohustust ei teki. Seega antud näites kuulub maksustamisele kingitus täies ulatuses (170 krooni + käibemaks) , sest see on kallim kui 150 krooni. Analoogselt tulumaksuga, kuulub antud näites toodud kingitus täies ulatuses maksustamisele ka käibemaksuga.
(oktoober 2008)

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255